کیفیت پایین جدول های خیابانی 500میلیاردتومان هزینه به کشورتحمیل می کند

متن کامل

کیفیت پایین جدول های خیابانی 500میلیاردتومان هزینه به کشورتحمیل می کند

رییس انجمن بتن ایران گفت: میانگین عمر جداول بتنی که در خیابان های شهرهای کشور مورد استفاده قرار می گیرد، حدود سه سال است که این عمر کم سبب خرابی زودهنگام این مصالح شده و سالانه حدود 500 میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می کند.

محسن تدین در نشست تشریح برگزاری سمینار تخصصی قطعات بتنی پیش ساخته با تاکید بر جداول شهری افزود: قطعات بتنی که در معرض عوامل جوی قرار دارند از جمله جداول خیابانها، معمولا در ایران خیلی زود آسیب می بینند و این امر هزینه های بسیاری را به کشور وارد می سازد.

 

وی اضافه کرد: براساس آمار دفتر فنی وزارت کشور، متوسط عمر جداول بتنی در شهرهای ایران حدود سه سال است که این موضوع سبب می شود به طور مستمر هزینه هایی را برای تعویض آن انجام داد.

 

تدین با بیان اینکه آسیب پذیری سریع جداول خیابانها، علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت، مشکلات دیگری را نیز برای کشور بوجود خواهد آورد، گفت: تولید محصولات سیمانی آلودگی بدنبال دارد، به گونه ای که به ازای هر تن سیمان تقریبا یک تن گاز CO2 که یک نوع گاز گلخانه ای است، تولید می شود.

 

وی افزود: امسال حدود 70 میلیون تن سیمان در کشور تولید شد که انتشار 70 میلیون تن گاز CO2 را بدنبال داشت و این بدترین عارضه برای کشور است که دیده نمی شود.

 

رییس انجمن بتن کشور با بیان اینکه با افزایش عمر متوسط جداول خیابانها می توان از این عوارض و هزینه ها جلوگیری کرد، اظهار داشت: باید به سمتی حرکت کنیم که عمر متوسط این جداول حداقل به 25 سال برسد، کاری که در کشورهای پیشرفته و حتی در برخی از کشورهای حال توسعه صورت گرفته است.

 

تدین اضافه کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دستورالعمل هایی به منظور افزایش عمر متوسط جدول تدوین کرد که براساس آن ضوابط و معیارهای جدول مناسب به لحاظ مقاومت و دوام تعیین شده است که اگراین دستورالعمل به درستی به کار گرفته شود، به طور حتم عمر متوسط جداول افزایش خواهد یافت.

 

رییس انجمن بتن در ادامه به تدوین استاندارد ملی برای جداول خیابانها اشاره کرد و گفت: این مصالح که به عنوان مصالح ساختمانی مطرح است دارای استاندارد اجباری هستند اما تاکنون سازمان استاندارد برای کنترل این استانداردها ورود نکرده است.

 

تدین با بیان اینکه هم اکنون یک هزار واحد تولیدکننده جدول در کشور فعالیت دارند، افزود: متاسفانه تعداد واحدهایی که جدول را براساس ضوابط و استانداردهای تدوین شده، تولید می کنند بسیار اندک است.

 

وی در ادامه به نبود کارگر ماهر در بخش انجام کارهای بتنی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون دانش تولید محصولات بتنی نزد تولیدکنندگان وجود ندارد، ضمن اینکه ابزار تولید نیز در کشور موجود نیست و به نظر نمی رسد بتوان با روشهای سنتی جداول مناسب و استاندارد تولید کرد.

 

رییس انجمن بتن سپس پیشنهاد داد تا تولیدکنندگان ضمن کسب دانش مربوطه، سرمایه لازم را برای تولید محصولات کیفی فراهم کنند و از سوی دیگر متقاضیان که به طور عمده شهرداریها هستند، به سراغ تولیدکنندگان بروند که محصولات آنها مطابق با استانداردها و ضوابط تدوین شده است.

 

در ادامه این نشست، ˈشهریار ظهوریˈ از تولیدکنندگان جداول استاندارد در کشور نیز گفت: افزایش سطح دانش و تولید دانش در کشور به صورت مستقیم بر تولید محصولات با کیفیت تاثیر می گذارد.

 

وی تصریح کرد: آنچه باعث افزایش بهره وری در کشور می شود، به طور قطع توجه به مرکز تحقیقات و توسعه است.

 

ظهوری سپس با تاکید براینکه استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی در سطح معابر فرعی و اصلی کشور باید نهادینه شود، گفت: نیاز کشور به این محصولات به اندازه تمام خیابانهای موجود است که توانایی تولید این میزان در کشور وجود دارد.

 

همچنین در این نشست، نیما امینیان مدرس دانشگاه و دبیر سمینار تخصصی قطعات بتنی پیش ساخته با تاکید بر جداول شهری، نیز گفت: بتن دارای سه مولفه مقاومت، کارایی و دوام است که در مورد جداول شهری دوام از دو عنصر دیگرمهمتر است.

 

وی افزود: باید به سمتی رفت که برای تولید و خرید محصولات بتنی نظیر کفپوش و جداول شهری ، مولفه دوام مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرد.

 

امینیان سپس تصریح کرد: هم اکنون تولید جداول شهری به روش سنتی به طور کلی مردود است و جوابگوی نیازهای کنونی شهری نیست.

1 خرداد 1394
تعداد بازدید: 2745

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند. که می توان به مهم ترین محصولات تولیدی کیان برنا یعنی موزاییک پلیمری، واش بتن، بتن اکسپوز نما، بتن اکسپوز کف، قلوه سنگ، آجر رستیک و دال بتنی پیش ساخته اشاره کرد. 


logo-samandehi
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×