دلالان یا قیمت تولید؛ چه عاملی مسکن را گران کرد؟

متن کامل

دلالان یا قیمت تولید؛ چه عاملی مسکن را گران کرد؟

10:00 - 1400/01/15


دلالان یا قیمت تولید؛ چه عاملی مسکن را گران کرد؟
تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در ساخت مسکن حدود ۳۵ درصداست و بر اساس آمار ها هزینه ساخت مسکن به صورت پیمانکاری، حدود ۱۵ درصد کمتر از ساخت و ساز شخصی تمام می شود.

خبرگزاری میزان- روزنامه اعتماد نوشت: یکی از دغدغه های همه افرادی که خانه می سازند، متفاوت بودن و تغییرات سریع و غیرمنطقی هزینه ساخت خانه است و بر اساس آمار ها هزینه ساخت مسکن به صورت پیمانکاری، حدود ۱۵ درصد کمتر از ساخت و ساز شخصی تمام می شود.

در ساخت یک واحد مسکونی عوامل مختلفی دخیل هستند، برآورد کل هزینه ساخت ساختمان مسکونی با توجه به مساحت واحد های احداثی، تعداد طبقات، کیفیت ساخت، متوسط قیمت هر متر مربع اجرای سقف در ساختمان با کاربری مسکونی شامل سقف، راه پله، انباری ها، پارکینگ و ... مد نظر قرار می گیرد همچنین جمع هزینه های اجرا شامل خاکبرداری، فنداسیون، اسکلت، دیوارچینی، مصالح، دستمزد، ابزار آلات و حمل ونقل مصالح و ... نیز باید محاسبه شود. در این میان گفته می شود کیفیت ساخت مسکن متفاوت است و بر این اساس نمی توان عدد دقیقی را به صورت یکسان برای کلیه مناطق مدنظر قرار داد و مسلما هر چه به مناطق مرغوب تر نزدیک شویم، این عدد افزایش می یابد.

تولید مسکن کند شد

البته در سال های اخیر میزان ساخت مسکن افت داشته و برخی مسوولان کند شدن تولید مسکن از سال گذشته را به کرونا نسبت می دهند، اما از زمان وزارت عباس آخوندی در وزارتخانه راه و شهرسازی تاکنون که محمد اسلامی بر سر کار است، هنوز برنامه مشخصی برای تولید مسکن از سوی دولت ارایه نشده است.

اما اخیرا مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص ساخت مسکن اعلام کرده؛ کف هزینه ساخت مسکن متری ۲.۳ میلیون و حداکثر قیمت ساخت مسکن در کل کشور متری ۴.۶ میلیون تومان اعلام شده است این در حالی است که برخی سازندگان قیمت های بالای ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع برای واحد های خود تعیین می کنند که همین مساله باعث رکود در این حوزه شده است و در واقع قیمت ساخت با نرخ فروش بیش از ۲۰۰۰ درصد فاصله دارد.

وی در ادامه گفته است: در دهه های گذشته ساخت و ساز بسیار سودآور بود و انبوه سازان بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ درصد سود می کردند. همین مساله باعث رشد قیمت زمین و مسکن در کلانشهر ها شد؛ تا جایی که قیمت ها آنقدر بالا رفت که امروز دیگر مردم توان خرید ندارند، بنابراین بازار مسکن ظرفیت خود را از دست داده و رشد مجدد قیمت ها اتفاق نخواهد افتاد.

نوع کار سازنده ها نیز با یکدیگر متفاوت است

عطا آیت اللهی کارشناس بازار مسکن در خصوص فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت تا نرخ فروش مسکن معتقد است؛ هر چند ساخت و ساز سود خوبی به همراه دارد، اما این رقم صحیح نیست ضمن آنکه نرخ نهایی مسکن را سازنده ملک مشخص می کند و واسطه ها هم با حضور سازنده ملک اقدام به فروش مسکن می کنند.

آیت اللهی گفت: ساخت مسکن با وجود تورم بالا و افزایش دستمزد ها و تغییر در نرخ مصالح ساختمانی قابل مقایسه با سال های گذشته نیست، ضمن آنکه نوع کار سازنده ها نیز با یکدیگر متفاوت است و نوع مصالح ساختمانی و هزینه های ساخت مسکن برای جذب سلایق مختلف مشتری ها و بودجه شان هم فرق دارد.

مسکن مهر را هم متری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نمی سازند

این کارشناس بازار مسکن در ادامه اظهار داشت: اینکه برخی ادعا می کنند ساخت هر متر مربع از مسکن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است در حالی که آن را ۱۰۰ میلیون تومان یا بیشتر نرخ گذاری می کنند اصلا منطقی به نظر نمی رسد چرا که این روز ها حتی مسکن مهر را هم متری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نمی سازند و قیمت آن بیشتر شده است.

آیت اللهی با اشاره به نرخ گذاری محصولات کشاورزی از سوی دلال ها در کشور افزود: موضوع نرخ گذاری ها از سوی دلال ها بیشتر در بخش کشاورزی کاربرد دارد تا در بخش مسکن، آنچه شاهد آنیم این است که کشاورز محصولاتش را در مزرعه با قیمت پایین به دلال ها می فروشد زیرا دسترسی به مغازه های سطح شهر ندارد.

او ادامه داد: هر چند گاهی شاهد خرید ملک های قدیمی از سوی دلال ها و بازسازی آن ها و فروش آن هستیم، اما فروش این ملک ها هم با سودی معقول است و تعداد این افراد هم چندان زیاد نیست و آن گونه که در کشور های دیگر این قضیه متداول است در ایران نیست.

بیت الله ستاریان کارشناس دیگر بازار مسکن در این خصوص گفت: فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت تا نرخ فروش مسکن تنها یک اغراق است زیرا در ساخت مسکن پارامتر های مختلفی مطرح است. از قیمت زمین و منطقه ساخت گرفته تا هزینه های جانبی آن (دریافت مجوز های مختلف، هزینه های کارگری و نوسان قیمتی در مصالح ساختمانی) در قیمت گذاری ها لحاظ می شود.

ستاریان ادامه داد: مسلما زمینی که در فرمانیه و نیاوران برای ساخت انتخاب می شود با زمینی که در یافت آباد و جنوب تهران انتخاب می شود بسیار متفاوت خواهد بود، ضمن آنکه نوسان قیمت روز به روز برخی از مصالح ساختمانی را هم باید در این قضیه لحاظ کرد.

تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در ساخت مسکن حدود ۳۵ درصد است

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: البته این نکته را نباید فراموش کرد که تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در ساخت مسکن نهایتا ۳۵ درصد است و در صورتی که قیمت مصالح ساختمانی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند در قیمت کلی مسکن حدود ۳ تا ۴ درصد تاثیر خواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه نباید مردم را از مسیر اصلی و هدفی که دارند منحرف کرد خاطرنشان کرد: نباید با برخی اظهارنظر ها مردم را از برنامه ریزی های شان فراری دهیم یا اینکه گمراه شان کنیم.

ستاریان در ادامه افزود: اگر گفته می شود بازار مسکن را دلال ها به هم می ریزند چرا باید پتانسیل ورود دلال ها به بازار مسکن فراهم باشد؟ به نظر می رسد منافع عده ای در این موضوع نهفته است که اصل قضیه را نادیده بگیرند و همچنان به رویه قبلی خود ادامه دهند.

افزایش ۶،۶ درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران

براساس این گزارش، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در اسفند سال گذشته ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود که نسبت به ماه قبل از آن (بهمن ۹۹) که این شاخص متری ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۱۰۰ تومان بود، افزایش ۶.۶ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن (اسفند ۹۸) که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۵ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود، افزایش ۹۳.۷ درصدی داشته است.

بیشترین تعداد معاملات مسکن مانند سال های گذشته در اسفند ۹۹ به منطقه ۵ با ۷۷۴ فقره معامله مسکن اختصاص داشت و در رتبه های بعدی، مناطق ۱۰ و ۴ به ترتیب ۴۷۰ و ۴۵۰ فقره معامله مسکن صورت گرفته است. گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن اسفند سال گذشته درباره تحولات اجاره بهای مسکن حاکی از رشد ۳۱.۴ درصدی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و ۳۵.۲ درصدی در کل مناطق شهری است.

15 فروردین 1400
تعداد بازدید: 391

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند.

kianborna's eNamad
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×