دست های پنهان در افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد

متن کامل

دست های پنهان در افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد

۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴


عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دستهای پنهان و آشکاری در افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد و این کاملا روشن است

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، البرز حسین با بیان این که دلیل گرانی مسکن عدم نظارت است، اظهار کرد: افزایش نرخ اجاره بها، افزایش نرخ مصالح ساختمانی، عدم نظارت بر فعالیت فروش در این حوزه، چه از طریق دولت و چه از طریق مجلس نظارتی در این حوزه نیست. لذا بازار ساخت و ساز درگیر مسائل مبتلابه افزایش قیمت است و کاملا مشخص است خانه دار شدن به خصوص برای اقشار آسیب پذیر یک آرزو در کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق اصل سوم، سی و یکم و چهل و سه، دولت موظف است برای هر خانوار ایرانی مقدمات مسکن یا سرپناهی را با نظامات اداری و قانونی اش مهیا کند، اظهار کرد: مصالح ساختمانی یکی از عوامل دخیل در افزایش قیمت ساختمان است و این افزایش مشخصا به بخش نظارت بر می گردد و تقریبا از اسفند ماه سال گذشته تاکنون در نهاده های ساختمانی قابل مشهود است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: دو نهاده مهم اثرگذار در ساخت ساختمان، زمین و مصالح ساختمان است. شاید 55 تا 60 درصد قیمت تمام شده به قیمت زمینی برمی گردد که ما خانه را بر روی آن می سازیم و حدود 20 تا 30 درصد به مصالح ساختمانی بر می گردد. لذا نیاز است دستگاه های نظارتی نسبت به این حوزه ضمن اینکه سیاست گذاری درست، نظارت درستی هم داشته باشند.

وی به تاثیر تغییرات نرخ ارز بر مصالح ساختمان اشاره و بیان کرد: به محض اینکه تکانه های ارزی اتفاق می افتد بر قیمت مصالح ساختمانی افزوده می شود. سوال ما این است که در دو نهاده اساسی مثل سیمان و فولاد تقریبا تمام چرخه این حوزه در کشور انجام می شود و هیچ ارزبریبه جز 5 تا 10 درصد چرخه ابتدایی تولید فولاد، ندارد. لذا دلیلی ندارد در این ساختار بدون نظارت به محض اینکه مسائل ارزی در کشور دچار تغییر می شود مصالح ساختمانی گران شود.

حسینی با بیان اینکه مازاد تولید مصالح ساختمانی در کشور وجود دارد، گفت: در کشور قریب به 78 میلیون تن سیمان تولید می شود. در حالی که مصرف داخلی 58 میلیون تن است. فولاد هم قریب به 27 میلیون تن در کشور تولید می شود و 17 میلیون تن مصرف داخلی داریم. در مصالح دیگر هم به همین شکل است یعنی ما مازاد تولید هم داریم.

وی متذکر شد: ما معتقدیم در طرح فعلی جهش تولید مسکن یکی از محور ها تامین مصالح با قیمت متعارف است که با یک نظارت باید انجام شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با رد سهمیه بندی کردن مصالح ساختمانی اظهار کرد: ما به سهمیه بندی اعتقادی نداریم چون دو نرخی شدن قطعا دلالی را به بار می آورد و مشکلات خودش را در پیش دارد و این تجربه در کشور وجود دارد.

وی تنها راه را دخالت دولت مطرح کرد و توضیح داد: وظیفه دولت در این خصوص اسن است که نظامات نظارتی اش را تقویت کند. در حوزه بازار و مواد غذایی هم می بینید که چند جنس مشابه قیمت های مختلفی هستند. در واقع وزارت صمت در حوزه نظارتی کار را رها کرده است و ما منتقد این قضیه هستیم.

حسینی اظهار کرد: در سال های گذشته مسکن دوره های رونق و رکود متفاوتی را به دلایل مختلف از جمله مصالح و عدم نظارت دولت داشته است. دست های پنهان و آشکاری در افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد و این کاملا روشن است.

وی مسکن را چالشی جدی دانست و گفت: قریب به 12 میلیون جوان در شرف ازدواج داریم و حدود به 2. 5 میلیون نفر جوان در کشور داریم که سن ازدواج شان بالای 32 سال شده است. 6 میلیون مستاجر در کشور داریم و نزدیک به 20 میلیون نفر حاشیه نشین شهرها را داریم. تمام این آمار هر کدام در بحث مسکن زمینه ایجاد یک بحران است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: ما باید بپذیریم که در این حوزه نیاز است تمام ظرفیت دولت، مجلس، بخش خصوصی برای برون رفت از این حوزه باید پای کار بیایند. ما در شش هفت سال گذشته اجحاف کردیم. مصالح ساختمانی یک گوشه ای از این موضوع است.

17 آذر 1399
تعداد بازدید: 422

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند.

kianborna's eNamad
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×