آجر نسوز، آجر رستیک، بتن اکسپوز و سنگ نما | قیمت، مزایا و معایب مصالح نمای ساختمان

متن کامل

آجر نسوز، آجر رستیک، بتن اکسپوز و سنگ نما | کاربرد و قیمت انواع مصالح نما

آجر نما، دیوارپوش پلیمری، بتن نما، مصالح نما، نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان، دکوراسیون داخلی و خارجی


هر آنچه باید در مورد محصولات نما و دیوارپوش ها بدانیم؛

نمای ساختمان اولین چیزی است که در یک بنا توجه ما را به خود جلب می کند. نما بیرونی ترین لایه ساختمان است و نقش مهمی در زیبایی ساختمان و شهر ایفا می کند. ابتدایی ترین و مهم ترین نقشی که نما در ساخت اولین خانه ها داشت این بود که علی رغم حفاظت ساکنین خانه در برابر عوامل جوی و اقلیمی ، نور و تهویه لازم را برای آنها فراهم سازد. در ایران در قرن 200 هجری شمسی و پس از آنکه نقش مذهب در میان ایرانیان پر رنگ تر شد برای نشان دادن هرچه بیشتر احترام به بزرگان مذهب طراحی دیوارها و نماهای بیرونی مکان های مقدس شکل دیگری به خود گرفت. طراحی گنبدهای مساجد، استفاده از طرح های هندسی برای مکان های زیارتی، استفاده از سنگ های قیمتی با برش های متفاوت و گچ بری های بسیار هنرمندانه از جمله تغییراتی بود که در معماری آن برهه از تاریخ ایران ایجاد شد.

از آن زمان تا کنون طراحی نمای ساختمان دچار تحولات و پیشرفت های زیادی شده است . امروزه برای طراحی نمای ساختمان ، به کاربری ساختمان ، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات، شرایط آب و هوایی، سلیقه و بودجه افراد توجه می شود. نمای خارجی باید بتواند علاوه بر زیبایی ، بهره وری انرژی را نیز به همراه داشته باشد و مثلا عایق خوبی برای گرما و سرما باشد . همچنین امکان استفاده از چشم انداز بیرون را به ساکنین ساختمان بدهد.

علاوه بر نمای خارجی ساختمان ، طراحی دیوارهای داخلی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. حتما دقت کرده اید که دیوار خانه هایی که نمای یکنواخت و یک رنگی دارند بعد از مدتی تکراری و ملال آور می شوند. برای جلوگیری از این حالت می توان برای یک یا چند دیوار از مصالح مختلفی همچون آجر یا بتن اکسپوز استفاده کرد. با استفاده از این متریال ها می توان فضای خانه را گرم ، کلاسیک ، سرد یا مدرن جلوه داد.

اما برای انتخاب بهترین متریال باید اول بدانیم هر یک چه ویژگی هایی دارند و سپس با توجه به شرایط و سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب نماییم. در ادامه این مقاله، ما تلاش کرده ایم هر آنچه برای انتخاب مصالح مورد نظر خود برای نمای داخلی یا خارجی ساختمان نیاز دارید بگنجانیم. پس با ما همراه باشید.

آنچه در مقاله انواع مصالح کاربردی نما می خوانید:

 • عوامل تاثیر گذار در انتخاب مصالح و طرح نمای ساختمان
 • آجر نما
  • آجر نما رسی
  • آجرنما شیلی
 • آجرنما نسوز
 • آجر رستیک
 • روش های اجرای نمای آجری
 • نمای بتنی
  • بتن اکسپوز
  • دیوارپوش پلیمری
  • واش بتن
 • نمای کامپوزیت آلومینیومی در ساختمان
 • سنگ نما
  • سنگ لاشه ورقه ای
 • نمای سیمانی در ساختمان
 • نمای شیشه ای در ساختمان
 • نمای چوبی در ساختمان
 • قیمت
 • نتیجه گیری
انواع مصالح کاربردی نمای ساختمان

:: عوامل تاثیر گذار در انتخاب مصالح و طرح نمای ساختمان

با بالاتر رفتن درک انسان نسبت به محیط پیرامون خود و پیشرفت علم و تکنولوژی، ساخته های دست انسان به گونه ای تکامل می یابند که هم نسبت به محیط بیرونی و شرایط مکانی سازگاری بیشتری داشته باشند و هم نیازها و خواسته های بشر را مرتفع سازند. به طور مثال موقعیت جغرافیایی یکی از عوامل موثر در نمای ساختمان است. در شمال کشور ، بارندگی های بیش از حد باعث شدند تا سقف خانه ها شیب دار باشد و گرمای قسمت های مرکزی کشور مانند یزد باعث شد تا سقف خانه ها گنبدی باشد. گنبد ها به لحاظ هندسی خصوصیات اعجاب انگیزی دارند . به دلیل پراکنش نور و حرارت ، قاعده گنبد همواره نسبت به نوک آن خنک تر است. از طرفی بدنه برآمده گنبد نسبت به بام تخت در معرض باد و نسیم بیشتری قرار می گیرد. همچنین شکل مدور گنبد باعث می شود تا گرمای جذب شده در هنگام شب به راحتی از بنا به بیرون رانده شود. در بالای گنبدها روزنه ای قرار دارد که باعث خروج گرما و ورود هوای خنک به داخل ساختمان می شود. گنبدها در گذشته از گل و خشت خام تهیه می شدند اما به مرور آجر نیز به این مصالح اضافه شد تا گنبد عایق بهتری باشد. امروزه نیز علاوه بر زیبایی نما که یکی از مهم ترین مولفه های آن به شمار می رود، موارد دیگری مورد توجه معماران قرار دارد که همگی این موارد با هم منجر به ساخت نمای ساختمان با حداکثر کارایی خود می شود . این موارد عبارتند از :

-عایق بودن نسبت به سرما و گرما : مصالح به کار رفته در نما باید دارای ضریبانتقال حرارتی پایینی باشند تا از هدر رفت گرما و اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید.

-مقاومت در برابر ضربه ، یخبندان ، آتش سوزی و زلزله : مصالح نمای ساختمان باید به گونه ای انتخاب شوند که در برابر حوادث غیرمترقبه و ناگهانی مقاومت کافی را داشته باشند.

-سبک بودن مصالح ساختمانی : مصالحی که در نما به کار می روند باید حتی الامکان سبک باشند . سبک بودن مصالح هم هزینه های نصب را کمتر می کند و هم از ریزش احتمالی مصالح و هزینه تعمیر آن می کاهد.

-عایق بودن نسبت به صوت : ممانعت از نفوذ صوت به ساختمان و یا خروج آن از مواردی است که همواره مورد توجه ساکنین ساختمان قرار می گیرد و به عنوان یک امتیاز برای ساختمان تلقی می شود.

-نمای ساختمان به عنوان رابط : اگرچه هدف نما این است که سدی بین دنیای داخل و خارج ساختمان باشد اما در هنگام طراحی نما باید به چگونگی برقراری ارتباط بین ساکنین و محیط بیرون توجه شود. محل درب ها، جره ها و تراس از جمله مواردی هستند که به ارتباط ساکنین با بیرون از ساختمان منجر می شوند و دما ، تهویه و نورگیری بنا بستگی زیادی به آنها دارد.

-زیبایی نما و انعطاف پذیری مصالح برای طراحی نمای ساختمان: اگر مصالحی که در نمای داخلی یا خارجی ساختمان به کار می روند زیبایی نداشته باشند ، ساختمان مشتریان زیادی را به خود جذب نمی کند. مصالح به کار رفته در نما باید علی رغم زیبایی قابلیت استفاده و نصب آسان را داشته باشند. همچنین باید به گونه ای باشند که بتوان با آنها طرح های هندسی جذاب ایجاد کرد.

-تعمیر و تعویض نمای ساختمان: ممکن است در اثر عواملی ،پس از مدتی قسمتی از نمای ساختمان مخدوش شود. جایگزینی و تعمیر برخی مصالح آسان تر است . به طور مثال در صورت استفاده از سنگ در نمای ساختمان باید ریسک این را بپذیریم که بعدها سنگی با خصوصیات سنگ مورد نظر در بازار یافت نشود.

-قیمت تمام شده نمای ساختمان : قیمت همواره یکی از کلیدی ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب مصالح بوده است. اما باید توجه کرد که نباید قیمت پایین تر را فدای کیفیت نمود. در غیر این صورت هزینه های ایجاد شده بعدی مربوط به تعمیر و یا جایگزینی مصالح نما. قیمت تمام شده را بالاتر می برند.

-سرعت اجرای نمای ساختمان: مصالحی که برای نمای ساختمان انتخاب می کنیم باید به گونه ای باشند که مدت زمان زیادی صرف نصب و اجرای آن نشود. چرا که ارزش سرمایه پروژه های ساختمانی با گذر زمان کم می شود. استفاده از مصالح پیش ساخته تا حد زیادی در زمان اجرای نمای ساختمان صرفه جویی می کند.

:: آجر نما

آجر یا آگور واژه ای بابلی است که در عهد قدیم به عنوان لوح برای نوشتن احکام و فرامین دولتی استفاده می شد. زمان معینی در طول تاریخ برای پیدایش آجر مشخص نیست اما مورخان اینگونه می پندارند که اولین آجرها از پخته شدن خاک در مجاورت اجاق های آتش به وجود آمدند. در واقع آجر نوعی سنگ دگرگونی مصنوعی است که از پخته شدن خاک رس در کوره های آجرپزی ( تنوره ای، هوفمن ،رولری، سنتی یا تونلی ) به وجود می آید و به دلیل پخته شدن، از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار بهتر از خاک و کلوخه های طبیعی است. قدمت استفاده از آجر آنقدر زیاد است که می توان گفت جزو اولین مصالح پیش ساخته در طول تاریخ می باشد.

آجر می تواند به صورت دستی یا ماشینی تولید شود و انواع مختلفی دارد که هریک بر اساس ویژگی هایی که دارند می توانند برای دیوار چینی، نما سازی و کرسی چینی، کف سازی و کف پوشی به کار روند.

از آجر نما به دلیل ظاهر مناسب در نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود. این آجر ها به صورت دستی یا ماشینی تولید می شوند، بدون نیاز به روکش هستند و به دلیل به همراه داشتن عناصری مانند سیلیس، آلومین و سایر عناصر فلزی طیف رنگی متنوعی شامل شاموتی ( با طیف قرمز)، قهوه ای، سمیرم (با طیف زرد)، گلبهی، مشکی، سفید و … را دارا میباشند. از نظر سایز، ابعاد 27 × 55 × 220 و 27 × 70 × 220 و 27 × 70 × 310 میلیمتر پرکاربردتر هستند، همچنین نوع L شکل آن ها نیز تولید می شود. برای مدرن سازی نمای ساختمان می توان آجر را در ترکیب با مصالح دیگر همچون ترمووود و یا سنگ نیز استفاده کرد. آجر لفتون نما، آجر نسوز نما و آجر پلاک نما، همگی زیر مجموعه آجرنما هستند. اما می توان به طور کلی آجرهای نما را به دو دسته آجر نما رسی و آجر شیلی تقسیم کرد :

1- آجر نما رسی:
ماده اصلی تشکیل دهنده این آجر ها رس است. رس از جمله مواردی است که استخراج آن کم هزینه است و تولید آجر رسی با توجه به آب و هوای گرمسیری کشور بسیار به صرفه است. همچنین قابلیت بازیافت آجرهای رسی آنها را به یکی از مصالح ایده آل در صنعت ساخت و ساز تبدیل کرده است. آجر رسی علاوه بر استفاده های عمرانی استفاده تزئینی نیز دارد و می تواند در نمای داخلی و خارجی، کف حمام، شومینه و .. استفاده شود. آجر نما رسی خود به دو دسته آجر نما رسی معمولی و آجر نما نسوز تقسیم می شود.
2- آجر نما شیلی:
شیل نوعی سنگ است که به راحتی ورقه ورقه می شود و در امتداد سطوح معینی شکسته می شود. از خاک سنگ شیل آجر نما هایی تولید می شود که در عین حال که خصوصیات کیفی سنگ (استحکام، مقاومت در برابر دود و گردوغبار، مقاومت در برابر صدمات) را داراست، حالت سنتی خود را نیز حفظ می کند. اگر مقدار سدیم، پتاسیم، کلریت و دیگر ترکیبات داخل خاک سنگ شیل را تغییر دهیم به رنگ های بسیار متنوعی از آجر نما شیلی دست میابیم که تمام سلیقه ها را پوشش میدهد. آجر نما شیلی به دلیل استحکام و مقاومت بالا در هر اندازه ای تولید می شود و از دیگر مزایای آن می توان به درصد جذب آب پایین و سازگاری خوب آن با محیط زیست اشاره کرد.

حال که اطلاعات کافی از دسته بندی آجرها به دست آوردیم می توانیم به معرفی انواع آجرهای رسی که در نمای ساختمان به کار رفته و کاربرد و محبوبیت زیادی دارند بپردازیم:

آجر نما رسی معمولی

از قدیمی ترین نوع آجر است در رنگهای متنوعی چون زرد، گلبهی و قرمز قابل تهیه است واگر دارای روکش لعاب دار باشد در نماهای سنتی زیبایی بی نظیری می آفریند .

مزایای آجر نما رسی:

سنگ، با وجود فراوانی و استقامت به راحتی در دسترس قرار نمی گیرد، این مصالح طبیعی، فرم دلخواه را به آسانی به خود نمی گیرد و با صرف هزینه بسیار کلان، قطعات آن یکسان می گردند. در حالی که گل حاصل از خاک رس، منشا تهیه آجر است، و به راحتی شکل دلخواه را به خود گرفته، و محصولی منحصر به فردی ارائه می دهد.

 • سازگاری با شرایط اقلیمی مختلف
 • عایق حرارتی مناسب
 • ماندگاری بالا
 • مقاومت بالا در برابر آتش و طوفان
 • ساخت و حمل و نقل آسان

آجر نما نسوز

این آجر ها علاوه بر خاک رس در ترکیب خود دارای عناصری مانند سیلیس هستند که باعث می شود آجر نسوز نما علاوه بر زیبایی و طیف رنگی متنوع دارای مقاومت بالا، ثبات رنگ و نیز تحمل گرمای بسیار زیاد باشد. آجر نسوز به طور کلی به دو نوع معمولی و ویژه تقسیم می شود؛ نوع معمولی آن که در نما کاربرد دارد، و به انواع آجرهای نسوز سیلیسی، آجرهای نسوز قلیایی و آجرهای نسوز آلومینیومی تقسیم بندی می شود.آجر نما نسوز در رنگهای شاموتی، سمیرم، تیره و روشن قابل خریداری است.

مزایای آجر نما نسوز

 • مقاوم در برابر فرسایش، گرما و سرما
 • شامل طیفهای رنگی متنوع و زیبا و ثبات رنگ بالا (همرنگ بودن مغز آجر با سطح آجر)
 • سبک و بدون نیاز به اسکوپ و نگهدارنده در هنگام نصب
 • بدون خطر سقوط پس از نصب به دلیل جذب زیادی که با ملات و سیمان دارد
 • امکان ایجاد طرح ها و الگوهای دلخواه به دلیل اندازه آجر نسبت به سایر مصالح
 • جلوگیری از اتلاف انرژِی در فصول مختلف به دلیل اینکه عایق دما است

نوع دیگری از آجرها که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است آجر رستیک می باشد. آجر رستیک میتواند از جنس شیل یا رس باشد. برای آشنایی با آجر رستیک در ادامه مقاله همراه ما باشید:

آجر رستیک:

رستیک یا Rustic به معنای طبیعی و بکر می باشد و در معماری به سبکی گفته می شود که در آن انواع مصالح اعم از سنگ ، چوب ، کاهگل ، آجر و غیره با کمترین دخل و تصرف و به گونه ای که بسیار به طبیعت نزدیک باشند مورد استفاده قرار می گیرند. آجر رستیک نوعی از آجر است که سطح آن زبر و ناصاف و دارای خلل و فرج است و لبه های آن حالت نرم و گرد دارند. استفاده از آجر رستیک در نمای داخلی و خارجی تداعی کننده طبیعت است.

استفاده از آجر رستیک به دلیل تنوع رنگ و ابعاد در نمای داخلی ساختمان بسیار پرطرفدار است . طراحان دکوراسیون از آجر رستیک برای تزیئن دیوار شومینه ، دیوار آشپزخانه و یا دیوار پشت تلویزیون استفاده می کنند.

آجر رستیک به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و نیز تنوع رنگ و زیبایی به تنهایی و یا در ترکیب با مصالح دیگری همچون چوب یا کاهگل برای نمای خارجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت بهتر است در هنگام اجرای آجر رستیک از پوشش نانو استفاده شود. آجر رستیک در تمامی ابعاد و جنس های آجر از جمله نسوز، شیل و رسی تولید شده و از تنوع بسیار زیادی برخوردار است.

روش های اجرای نمای آجری

به طور کلی سه روش برای اجرای نمای آجری وجود دارد :

نصب و اجرای آجر نما با ملات سیمان
این روش سنتی ترین روش اجرای نمای آجری است . یکی از مزایای اجرای آجر نما با ملات سیمان این است که میتوان توسط سیمان ایرادهای سطح دیوار را پوشش داد. همچنین بین آجر ها و بدنه ساختمان اتصال محکمی برقرار می شود و نصب آجرها نیاز به محاسبات مهندسی تخصصی و پیچیده نخواهد داشت. اما در این روش نخاله ساختمانی زیادی تولید می شود. همچنین زمان اجرای این روش بیشتر از روش های دیگر است و امکان کثیف شدن نمای ساختمان به دلیل وجود دوغاب و ملات بیشتر است.
نصب و اجرای نمای آجری با چسب
چسب به عنوان ماده ای با الاستیسیته بالا می تواند حرکات ارتعاشی وارده به نما را به خوبی دفع کند. در این روش ابتدا چسب مناسب را تهیه و استفاده می کنند سپس پلاستر سیمانی بر روی دیوار اجرا می کنند تا تمام سطح نما از چسب پوشیده شود. در این روش حتما باید آجرها را بند کشی کرد تا از نفوذ آب به پشت آجر ها جلوگیری شود. در صورت نفوذ آب به پشت آجرها و یخ زدگی آب، آجرها از سطح نما جدا می شوند.
نصب و اجرای نمای آجری به صورت خشک
یکی از جدیدترین روش های نصب است که برای بسیاری دیگر از مصالح نما نیز کاربرد دارد. در این روش برای نصب آجر از ملات یا چسب استفاده نمیشود بلکه آجر با تجهیزاتی مثل ریل و پیچ برروی دیوار نصب می شود و دارای فضای خالی تهویه و اتصالات ، چهارچوب نگهدارنده و عایق حرارتی است. یکی از مزیت های این روش نسبت به روش های قبلی این است که میزان اتلاف حرارت در این روش کمتر می شود چرا که علاوه بر لایه عایق حرارتی کمی فاصله ی خالی بین لایه عایق و چهارچوب ایجاد میشود که خود هدر رفت انرژی را کمتر می کند. از دیگر مزیت های این روش این است که سرعت نصب بالاتری دارد و نخاله های ساختمانی تولید نمیکند.
انواع آجر نما
انواع آجر نما

:: نمای بتنی در ساختمان

میلیون ها سال قبل ترکیب سنگ آهک و مایع موجود در سنگهای کناری دیواره های مناطق نفت خیز باعث پدید آمدن ماده ای سخت به نام بتن شد. اما بتن به عنوان ماده ی ساخت دست بشر، پس از کشف سیمان پرتلند، ابداع شد و از آن پس با رفع معایب آن، روز به روز انواع بیشتری پیدا کرد که هریک کاربرد مختلفی دارند. به طور کلی بتن از اختلاط سنگدانه با سیمان و آب به دست می آید و با اضافه کردن افزودنی های روان کننده، کندگیر کننده، زودگیر کننده، حباب ساز و غیره ویژگی ها و کارایی های مختلفی پیدا می کند.از نمونه های استفاده از بتن می توان بناهای تاریخی چون کولوسئوم شهر رم و گنبد پانتئون را نام برد. امروزه از بتن در ساخت انواع سازه ها مانند: ساختمان، سد، پل، تونل و حتی در صنعت راه سازی استفاده می شود.

مصالح بتنی به کار رفته در نما به شکل بتن اکسپوز، دیوار پوش پلیمری و یا حتی واش بتن آنتیک مورد استفاده قرار می گیرند.

بتن اکسپوز نما و بتن نما

بتن اکسپوز (Exposed concrete)از انواع بتن پیش ساخته ( یا گاها درجا) می باشد که به دلیل سطح صاف و صیقلی خود در نمای خارجی یا داخلی ساختمان ها کاربرد دارد. بتن اکسپوز هیچ گونه تخلخلی ندارد و همین موضوع باعث می شود که جذب آب در آن صفر باشد. پانل های بتن اکسپوز می تواند در هر ابعادی تولید شود و به محل ساخت و ساز منتقل شود. از بتن اکسپوز نما برای ساخت پل ها، سدها و استخرها استفاده می شود و به دلیل قیمت مناسب در محوطه سازی و به عنوان کفپوش پارکها، باغ ها، راه ها و پیاده روها مورد استفاده قرار می گیرد. پنل های بتن اکسپوز به صورت مسلح (الیاف دار) برای اجرا به صورت خشک و غیر مسلح ( بدون الیاف) برای اجرا به صورت تر یا با ملات تولید می شوند. پنل های مسلح به دلیل مقاومت بیشتر و تفاوت هایی که در فرآیند تولید دارند قیمت بالاتری دارند.

پانل های بتن اکسپوز در دو سایز 50 در 50 مربعی شکل و 50 در 90 مستطیلی شکل به بازار عرضه می شود.

مزایای بتن اکسپوز

 • دوام بالا
 • زیبایی منحصر بفرد
 • مقاومت در برابر سرما و یخبندان
 • بدون محدودیت در ابعاد
 • بدون محدودیت در رنگبندی
بتن اکسپوز نما
بتن اکسپوز

دیوارپوش پلیمری ( دیوارپوش سمنت پلاست)

دیوارپوش پلیمری پارچه ای است که از الیاف شیشه ای فایبرگلاس تشکیل شده است . این دیوارپوش ها که از مواد طبیعی همچون دولومیت ، کوارتز و … تشکیل شده اند و دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خورندگی مواد شیمیایی و حرارت هستند.

همچنین می توان از برخی از کفپوش های پلیمری به دلیل ظاهر خاص آنها به عنوان دیوارپوش استفاده کرد. کفپوش پلیمری از دسته بتن پلیمری و نیز سنگ های مصنوعی است. در ساختار کفپوش پلیمری، از پلیمرهای روان کننده رزینی استفاده می شود که مقاومت آن را نسبت به سایر مصالح نما چندین برابر می کند. همچنین کفپوش پلیمری دارای نفوذپذیری آب کم، مقاومت در برابر سرما و گرمای زیاد، جذب زیاد به ملات و ثبات رنگ است و در طرح های متنوعی قابل ارائه است.

کفپوش پلیمری در طرح های آجری ، آنتیک ، سنگ ، سنگ چین ، صخره ای ، موج ، هلالی و کندو در رنگ های مختلف به بازار عرضه می گردد.

استفاده از محصولات بتنی پلیمری فقط به دیوارپوش محدود نمی شود بلکه می توان از سایر محصولات بتنی پلیمری که در لیست زیر فراهم شده اند بهره برد.

 • انواع جدول بتنی پلیمری
 • نرده بتنی پلیمری
 • آبراه و نیم جوی بتنی پلیمری
 • کف پله بتنی پلیمری
 • دور درختی بتنی پلیمری

مزایای دیوارپوش پلیمری

 • به آسانی قابل شست و شو است و نسبت به آب نفوذ پذیر نیست.
 • با ملات ماسه و سیمان به آسانی نصب می شود.
 • به دلیل تنوع در اندازه، نیاز به برشکاری ندارد.
 • چند منظوره بودن یعنی از یک طرح و رنگ می توان در در فضای بیرونی و درونی و برای کف، سقف، نما و فضای دکوراتیو استفاده کرد.
 • قابلیت خود پاک شوندگی دارد و هیچ وقت در بافت سنگ تیرگی ایجاد نمی شود.
 • براق است.
 • در رنگ، ابعاد، طرح و نقش تنوع بالایی دارد.
 • وزن پایینی دارد و سبک است.
 • به دلیل بهره بردن از تکنولوژی های جدید ارزان قیمت است.

واش بتن

واش بتن از عبارت Washed Concrete به معنای "بتن شسته" گرفته شده است. واش بتن از ترکیب بتن با سنگدانه های رنگی و همچنین افزودنی های بتن مثل روان کننده و چسب بتن تولید می شود و در مرحله آخر تولید، سطحش با آب و انواع خاصی از اسید شسته می شود، به شکلی که سنگ های داخل موزاییک واش بتن به میزان معینی نمایان شوند. بسته به میزان شسته شدن و یا ساب خوردن برجستگی سنگ ها، بافت واش بتن را متفاوت می کنند یعنی هر چقدر موزاییک واش بتن بیشتر شسته شود سنگهایش بیشتر نمایان می شوند و برعکس هر چقدر کمتر ساب بخوره سنگ هایش کمتر بیرون میزند. واش بتن ها علاوه بر ظاهر زیبا و تنوع رنگی بسیار زیاد، مقاومت بالایی دارند، ضد لک هستند و مراقبت زیادی لازم ندارند. طیف وسیع رنگ های واش بتن به دلیل تنوع رنگ سنگ های ریز و درشتی ست که داخل آن استفاده می شود.

موزاییک های واش بتن موجود در مارکت در دو نوع تولید می شوند:

 • واش بتن معمولی ( فرچه ای سنگ درشت )
 • واش بتن آنتیک ( فرچه ای سنگ ریز )

در واش بتن فرچه ای معمولی از سنگ درشت تر و ناهمگن تر از نوع آنتیک استفاده می شود که پستی و بلندی زیادی روی کفپوش ایجاد می کنه. سطح واش بتن های معمولی در مرحله آخر تولید توسط فرچه های فلزی صیقل داده می شود تا سنگ ها به یک میزان از موزاییک بیرون بزنند. از واش بتن آنتیک به عنوان دیوارپوش نیز استفاده می شود.در واش بتن آنتیک از سنگ های ریز معدنی استفاده می شود که هم تراکم زیاد سنگدانه ها و هم بافت منسجم طبیعی آنها باعث شیک تر و چشم نوازتر شدن آنها نسبت به نوع معمولی می شود. نوعی دیگر از واش بتن های آنتیک نیز در بازار وجود دارد که داخل آن از سنگ های درشت استفاده می شود اما سطحش را با دستگاه ساب صاف و صیقلی می کنند که به واش بتن ساب خورده معروف است.

مزایای واش بتن

 • ظاهر زیبا و سطح برجسته و سه بعدی
 • قیمت ارزان تر نسبت به سایر محصولات بتنی دکوراتیو
 • دارای مقاومت بالا و عمر طولانی
 • اجرای نسبتا ساده
 • طیف رنگی نامحدود

واش بتن کیان برنا

:: نمای کامپوزیت آلومینیومی در ساختمان

کامپوزیت آلومینیومی از مصالح پرمصرف ساختمانی است که هم در نمای خارجی و هم در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. نمای کامپوزیتی که خاستگاه آن کشور آلمان است امروزه در کشورهایی مانند چین ، روسیه و امارات متحده عربی که در آنها معماری بیشتر با رویکرد مدرنیسم صورت می پذیرد بسیار پرطرفدار است و در ابعادی که طراح نما آن را مشخص می کند عرضه می شود. کامپوزیت آلومینیومی از ترکیب دو لایه ورق آلومینیومی ،یک لایه مواد معدنی ضد حریق مانند پلی اتیلن و یک لایه پوشش رزینی به دست می آید و ضخامت آن حدود 4 الی 5 میلیمتر است.

از کامپوزیت آلومینیومی در نمای خارجی ساختمان، یا در دکوراسیون داخلی جهت دیوارپوش، پارتیشن و یا سقف کاذب استفاده می شود. ورق های کامپوزیت آلومینیوم بسته به مواد تشکیل دهنده و تکنولوژی تولید می توانند انواع مختلفی از جمله معمولی، نانو، ضدباکتری و ضد حریق باشند . همچنین نوع دیگری از نمای کامپوزیتی وجود دارد که طی رنگ آمیزی با فلوروکربن دارای طرح چوب می شود و به دلیل سبکی و دوام زیاد میتواند جایگزین کم هزینه تری برای نماهای چوبی باشد.

مزایای نمای کامپوزیتی

 • سهولت دسترسی ورق های آلومینیوم در تمامی کشورهای دنیا
 • هزینه پایین نصب و اجرای آن نسبت به سایر نماها
 • زمان اجرای آن کوتاه
 • پوشش رنگهای خاص و شکل پذیری آسان این نوع نما
 • متناسب بودن با انواع اقلیم های آب و هوایی
 • ایجاد خاصیت آکوستیک
 • شکل پذیری
 • مقاوم در برابر آتش
 • ضد زلزله بودن به جهت عملکرد غیر یکپارچه در هنگام قوع زلزله
نمای کامپوزیت آلومینیوم
نمای کامپوزیت آلومینیوم

:: نمای سنگی در ساختمان

استفاده از سنگ در ساخت و ساز از همان ابتدایی ترین سالهای زندگی بشر رواج داشته است و جزو محبوب ترین مصالح ساختمانی است. سنگ از جمله مصالحی است که علاوه بر نمای خارجی ساختمان در نمای داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما سنگهایی که در نمای خارجی استفاده می شوند باید مقاوم تر از سنگهایی باشند که به صورت دکوراتیو مصرف می شوند. در ساخت نمای رومی که یکی از پرطرفدار ترین طراحی های نماست از سنگ استفاده می شود. غالب سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می روند از نوع تراورتن ، گرانیت ،شیست ، مرمر، لایم استون یا سنگ لاشه می باشند.

سنگ لاشه ورقه ای

سنگ لاشه ورقه ای یا سنگ کوهی به تخته سنگی گفته می شود که از کوه استخراج شده و سپس با کمترین تغییرات و در ابعاد و ضخامت دلخواه عرضه می شود. سنگ لاشه ورقه ای طی هزاران سال به صورت ورقه ای در طبیعت به وجود می آید و به دلیل مقاومت بالایی که دارد در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ لاشه ورقه ای دارای رنگ های متنوع طبیعی همچون قرمز جگری، قهوه ای سوخته، آبی فیروزه ای، زرد طلایی و … می باشد و به همین دلیل می تواند گزینه مناسبی برای پوشش نما یا کف در مناطق سردسیر باشد چرا که نسبت به سرمای زیاد مقاوم است. سنگ لاشه ورقه ای دارای سه نوع است :

سنگ تمام تراش : که هر ۴ طرف سنگ (دور سنگ) که با ملات در تماس است به علاوه پشت آن تراش می خورد.

سنگ نیمه تراش : تنها ۴ طرف سنگ که با ملات در تماس است تراش می خورد.

سنگ اندازه : سنگ هایی که در اندازه های دلخواه بریده می شوند سنگ اندازه نامیده می شوند.

همانطور که گفته شد از دلایل محبوبیت سنگ لاشه ورقه ای این است که علاوه بر تنوع رنگ دارای مقاومت زیادی است . از دیگر مزایای این نوع سنگ است که زیبایی آن به مرور زمان از بین نمی رود. همچنین به دلیل اینکه در طبیعت موجود است و دخالت انسان در تولید آن بسیار کم است، قیمت پایینی دارد. از سنگ لاشه ورقه ای به عنوان سنگ نما، کفپوش ویلاها و ساختمان ها، سنگ فرش کف خیابان ها و کوچه ها، ساخت پله ها، قرنیزها و انواع آبنماها ، استخر ،آلاچیق، دیوار صخره ای، ساخت انواع شومینه و باربیکیو، سنگ های سفت کاری و … استفاده می شود.

سنگ لاشه ورقه ای
سنگ لاشه ورقه ای

:: نمای سیمانی در ساختمان

نمای سیمانی از جمله نماهای جذابی است که اگر به دست افراد خبره انجام شود می تواند تنوع بی نظیری از نماها را در اختیار کارفرمایان قرار دهد. مواد اولیه سیمان مواد آهکی و رسی است که حاوی کربنات کلسیم و ترکیبات آلومینیوسیلیکات است . این مواد از معادن سنگ آهک، سنگ گچ و سنگ آهن استخراج می شوند. سپس این مواد مراحلی مانند خرد شدن، مخلوط شدن، خشک شدن، پودر شدن و … را طی می کنند و سیمان آماده عرضه به بازار می شود. از انواع نماهایی که میتوان با سیمان ایجاد کرد نمای سیمان سفید، تخته ماله ، سیمان شسته، نما رومی سیمانی، تگرگی و ماهوتی و … می باشد.

مزایای نمای سیمانی

 • برای نمای کلاسیک فوقالعاده قابل اجرا و زیبا است.
 • از بین دیگر نماها همانند نمای کامپوزیت، نمای سنگی، نمای آجری، نمای بایرامیکس و موارد دیگر ارزاتر است.
 • به دلیل وجود سیمان،مقاومت بالایی نسبت به دیگر نماهای ساختمانی دارد.
 • در برابر هر گونه تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی مقاوم و ماندگار است.
نمای سیمانی
نمای سیمانی

:: نمای شیشه ای در ساختمان

نمای شیشه ای از جمله ارکان اصلی در معماری سنتی ایران بوده است. شیشه های رنگی که در ساخت درب ها و نمای ساختمان های قدیمی ایرانی به کار رفته هنوز هم القا کننده حسی معنوی به مخاطب است .تامین روشنایی ساختمان ها یکی از موارد مورد توجه خریداران ساختمان و حوزه معماری است. از شیشه برای ساخت درب، پنجره، پارتیشن، عناصر دکوراتیو، شیشه بالکن، شیشه حمام، دودبند شیشه ای، نمای ساختمان و یا حتی به عنوان کفپوش استفاده می شود و شیشه ها انواع مختلفی دارند. قبل از انتخاب شیشه به عنوان عنصر اصلی تامین نور در ساختمان باید از کاربرد آن و میزان نوری که برای فضای مورد نظر کافیست مطمئن شد. جذابیت و زیبایی، وزن سبک، تنوع رنگ و طرح، شفافیت و نصب از دیگر موارد مهم در هنگام خرید و انتخاب شیشه است. گاهی برای زیبایی بیشتر از شیشه در کنار سایر متریال ها نظیر فلزات استفاده می کنند. مواد اولیه برای تولید شیشه عبارتند از سنگ آهک، سیلیس و کربنات سدیم و برای افزایش مقاومت آن در برابر شرایط اقلیمی مختلف از مواد نظیر اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، منیزیم، سرب، روی و کلسیم استفاده می شود.

شیشه انواع مختلفی دارد که به قرار زیر است :

شیشه دوجداره، شیشه سکوریت (میرال )، شیشه رفلکس، شیشه نسوز (پیرکس)، شیشه خم، شیشه رنگی، شیشه لاکوبل، شیشه جام، شیشه مشجر، شیشه اسپایدری، شیشه سندبلاست، شیشه ساتینا (مات)، شیشه کریستال، شیشه اسپندرال یا چاپ دار، شیشه کنترل کننده انرژی و …

مزایای نمای شیشه ای

 • کاهش بار مرده ساختمان های بلند
 • افزایش سرعت در اجرای نما
 • افزایش حداکثر نور ورودی به ساختمان
 • امکان رویت منظره بیرون ساختمان
نمای شیشه ای
نمای شیشه ای

:: نمای چوبی در ساختمان

چوب از جمله عناصری است که در صنعت ساختمان همواره جایگاه ویژه ای داشته است . در گذشته در برخی مناطق خانه های خود را تماما از چوب میساختند . البته هنوز هم در بخشهایی از کشورهای پیشرفته بنا به شرایط اقلیمی و منابع چوب منطقه ، ساخت خانه های چوبی رواج دارد. در کشور عزیزمان ایران از چوب به عنوان کفپوش ، دیوار پوش ، جداکننده فضاهای داخلی و نیز برای قاب بندی و عایق بندی استفاده می شود.

چوب هایی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل چوب درختان سوزنی برگ مانند سرو و کاج و نیز چوب درختان پهن برگ مانند بلوط و راش می باشد . هریک از این نوع چوب ها بنا به خصوصیاتی که دارند برای مصارف مختلف استفاده می شوند.

از چوب در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود. ترموود یکی از نماهای چوبی حرارت دیده است که علاوه بر دوام بالا زیبایی چشم گیری به ساختمان می بخشد. از ترموود در ترکیب با عناصر دیگر نما مانند سنگ نیز استفاده می شود.

مزایای نمای چوبی

 • جلوگیری از هدر رفت انرژی به عنوان یک عایق
 • جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه های جانبی
 • دارای مقاومت و دوام بالا
 • قابلیت ترمیم پس از خرابی های احتمالی
 • وزن پایین نسبت به سایر مصالح ساختمانی
 • زنگ نزدن چوب در مقایسه با فلزات

:: قیمت مصالح نما و دیوارپوش ها

سازندگان ساختمان پس از تهیه نقشه اجرایی تمام هزینه های آن را برآورد می کنند . این هزینه ها شامل خرید مصالح و هزینه اجرای آنهاست. باید توجه داشت هر نوع مصالحی که در نظر دارید برای نما استفاده کنید باید از کیفیت لازم برخوردار باشد. خرید مصالح بی کیفیت به صرف اینکه قیمت پایین تری دارند کاری اشتباه است چرا که مستلزم هزینه های ترمیم یا تعویض زودهنگام آنها است. مصالح مورد استفاده در نمای داخلی و یا خارجی ساختمان از تنوع زیادی برخوردارند و شما می توانید با توجه به نیاز و بودجه خود هر یک را انتخاب نمایید.

:: نتیجه گیری

از پرکاربردترین و قدیمی ترین مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان می توان آجر را نام برد که علاوه بر تنوع رنگ زیاد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. از موزاییک های پلیمری و واش بتن آنتیک به علت مقاومت بسیار بالا و زیبایی منحصر بفرد آنها میتوان به عنوان دیوار پوش استفاده کرد.از آجر رستیک به خصوص در نمای داخلی ساختمان استفاده می شود. نماهایی مانند کامپوزیت بیشتر برای ساختمان های تجاری و اداری کاربرد دارند. از دیگر مصالح پرکاربرد نما سنگ است. سنگ لاشه ورقه ای از جمله مصالحی است که به عنوان کفپوش و ودیوارپوش در نمای ساختمان هایی که در مناطق سردسیر ساخته می شوند کاربرد بسیار زیادی دارد. نماهای تماما شیشه ای زیبایی بی نظیری به ساختمان می دهند اما نباید فراموش کنیم که تمیز کردن آن کاری دشوار است. نمای چوبی در کشور ما کاربرد زیادی نداشته است اما از ترکیب ترمووود با کامپوزیت می توان نماهای چشمگیری را ایجاد کرد.


:: برای آگاهی از قیمت های روز انواع فراورده های بتنی، آجر و سنگ می توانید با دپارتمان فروش گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به شماره 02154007 تماس ‏حاصل فرمایید.‏

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

تعداد بازدید: 2834

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند. که می توان به مهم ترین محصولات تولیدی کیان برنا یعنی موزاییک پلیمری، واش بتن، بتن اکسپوز، قلوه سنگ، آجر رستیک و دال بتنی پیش ساخته اشاره کرد. 


logo-samandehi
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×