آجر، محصولات بتنی، محصولات فلزی، محصولات سنگ و شیشه | پرکاربردترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان

متن کامل

آجر، مصولاحصولات بتنی، محت فلزی، محصولات سنگ و شیشه | پرکاربردترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان

محصولات بتنی، محصولات نما، محصولات فلزی، محصولات سنگی، محصولات شیشه


صنعت ساخت و ساز ساختمان که تولید مصالح ساختمانی و ارائه خدمات ساختمان سازی را در برمیگیرد، به عنوان یک نیروی محرک در اقتصاد ملی کشورها عمل می کند همچنین قیمت و کیفیت مصالح ساختمانی عواملی موثر برای رقابت در این بازار هستند. هرچه صنعت ساخت و ساز رونق بیشتری داشته باشد کلیه صنایع مرتبط به آن از رونق بیشتری بهره می برند.

انتخاب مصالح ساختمانی به عوامل مختلفی از جمله اقلیم و نوع سازه بستگی دارد و می تواند براساس شرایط موجود از انواع طبیعی، مصنوعی، خام یا ترکیبی از اینها انتخاب شود. همچنین ویژگی های منحصر به فرد هر دسته از این مصالح ساختمانی باعث می شود که هریک در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار روند. اگر مروری بر تاریخچه ساخت و ساز داشته باشیم خواهیم دید که پناهگاه های انسان در گذشته با ساختاری بسیار ابتدایی و ساده، دوامی در حدود چند روز تا چند ماه را داشتند و با گذشت زمان و شکل گیری کشاورزی، نیاز به مسکن هایی با طول عمر بیشتر باعث شد تا انسان به فکر اختراع مصالحی با مقاومت بیشتر بی افتد. امروزه نیز صنعت ساختمان سازی روزانه شاهد ورود انواع مصالح جدید ساختمانی به بازار است که هریک دارای قابلیت ها و مزایای بیشماری هستند اما برخی مصالح ساختمانی مانند آجر، فرآورده های بتنی، فلز، چوب و سیمان از گذشته تا کنون جایگاه خود را به عنوان رایج ترین و محبوب ترین مصالح در صنعت معماری و ساختمان سازی حفظ کرده اند. البته لازم به ذکر است که بسیاری از این مصالح پرکاربرد شکل ظاهری و ساختاری خود را در طول زمان به گونه ای تغییر داده اند که کارآیی آنها بهینه شود، در غیر اینصورت استفاده از این مصالح نیز منسوخ می گردید.

اکنون شرکت کیان برنا پارسیان ارائه دهنده انواع کفپوش بتنی، دیوارپوش و نما، جدول بتنی و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی برای شما مقاله ای فراهم آورده تا با انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز آشنا شوید پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آنچه در مقاله پرکاربردترین فرآورده های بتنی و مصالح ساختمانی در بازار صنعت ساختمان می خوانیم :

 • مصالح چیست؟
  • انواع مصالح
 • آجر فرش دستباف طبیعت در صنعت ساختمان
  • آجر توکار
  • آجر مهندسی
  • آجر نما
   • آجرنما رسی
   • آجر شیلی
 • آجر نما رسی معمولی
 • آجر نما نسوز
 • آجر رستیک
 • بتن و فراورده های بتنی مصنوعاتی از جنس طبیعت
  • فرآورده های بتنی مورد استفاده در کف و نمای ساختمان
  • فرآورده های بتنی مورد استفاده در ساخت و ساز و عمران
 • سنگ ، قطعه ای از طبیعت در دل بنا
  • انواع سنگ
 • مصالح فلزی
 • شیشه
 • چوب
 • قیمت
 • نتیجه گیری
مصالح ساختمانی
پرکاربردترین مصالح ساختمانی

:: مصالح ساختمانی چیست؟

مصالح ساختمانی ابزاری است برای تبدیل فضای منقوش در ذهن خلاق معمار به فضایی حقیقی و در واقع به تمام متریال و اقلامی گفته می شود که در ساخت یک ساختمان از مراحل ابتدایی یعنی نازک کاری تا مراحل انتهایی یعنی نماسازی به کار می روند. همان طور که گفته شد مصالح ساختمانی از گذشته تا کنون برای استفاده بشر در ساخت مسکن و محوطه سازی استفاده شده است.

انواع مصالح ساختمانی کدامند:

مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارند که هر یک بر اساس کاربری، شرایط اقلیمی، سلیقه و قیمت تمام شده از سوی مشتریان انتخاب و خریداری می شوند. بسیاری از مصالح طبیعی مانند خاک رس، سنگ، چوب، شن و ماسه و حتی شاخ و برگ درختان از گذشته تا کنون در ساخت و ساز کاربرد داشته اند. مصالح چسباننده مانند ملات، سیمان و گچ نیز از انواع دیگر مصالح ساختمانی هستند که در دیوار چینی و همچنین پوشاندن دیوار و کف ساختمان نقش مهمی را ایفا می کنند. در ادامه مقاله به معرفی چند مصالح پر کاربرد در صنعت ساختمان می پردازیم :

:: آجر، فرش دستباف طبیعت در صنعت ساختمان

آجر یا آگور واژه ای بابلی است که در عهد قدیم به عنوان لوح برای نوشتن احکام و فرامین دولتی استفاده می شد. زمان معینی در طول تاریخ برای پیدایش آجر مشخص نیست اما مورخان اینگونه می پندارند که اولین آجرها از پخته شدن خاک در مجاورت اجاق های آتش به وجود آمدند. در واقع آجر نوعی سنگ دگرگونی مصنوعی است که از پخته شدن خاک رس در کوره های آجرپزی ( تنوره ای، هوفمن ،رولری، سنتی یا تونلی ) به وجود می آید و به دلیل پخته شدن، از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار بهتر از خاک و کلوخه های طبیعی است. قدمت استفاده از آجر آنقدر زیاد است که می توان گفت جزو اولین مصالح پیش ساخته در طول تاریخ می باشد.

آجر می تواند به صورت دستی یا ماشینی تولید شود و انواع مختلفی دارند که هریک بر اساس ویژگی هایی که دارند می توانند برای دیوار چینی، نما سازی و کرسی چینی، کف سازی و کف پوشی به کار روند. دسته بندی آجرها به طرق مختلف انجام می شود اما می توان آنها را براساس نوع مصرف به سه گروه بزرگ زیر تقسیم کرد:

- آجر معمولی یا توکار:
این دسته از آجرها به روش دستی (قزاقی ) و ماشینی تولید می شوند، و برای انجام کارهای عمومی در صنعت ساختمان سازی مناسب می باشند. این آجرها بر اساس محل مصرف به دو نوع باربر و غیر باربر تقسیم می شوند و شامل دو گروه آجرهای توپر و سوراخ دار هستند .مانند آجر فشاری، سوراخ دار، بتنی، سیمانی و ...
- آجر مهندسی:
آجر مهندسی از جمله آجر های رسی است. این نوع آجر متراکم، مقاوم و نیمه شیشه ای می باشد،. کاربرد آن برای ایجاد بناهایی هایی که قدرت تحمل وزن و فشار زیادی دارند، مناسب می باشد. تولید این دسته از آجر به صورت ماشینی انجام می شود. دارای دو نوع درجه یک و دو میباشد که هریک می توانند توپر و توخالی باشند .
- آجر نما:
از آجر نما به دلیل ظاهر مناسب در نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود. این آجر ها به صورت دستی یا ماشینی تولید می شوند، بدون نیاز به روکش هستند و به دلیل به همراه داشتن عناصری مانند سیلیس، آلومین و سایر عناصر فلزی طیف رنگی متنوعی شامل شاموتی ( با طیف قرمز)، قهوه ای، سمیرم (با طیف زرد)، گلبهی، مشکی، سفید و … را دارا میباشند. از نظر سایز، ابعاد 27 × 55 × 220 و 27 × 70 × 220 و 27 × 70 × 310 میلیمتر پرکاربردتر هستند، همچنین نوع L شکل آن ها نیز تولید می شود. آجر لفتون نما، آجر نسوز نما و آجر پلاک نما، همگی زیر مجموعه آجرنما هستند. اما می توان به طور کلی آجرهای نما را به دو دسته آجر نما رسی و آجر شیلی تقسیم کرد :
1- آجر نما رسی:
ماده اصلی تشکیل دهنده این آجر ها رس است. رس از جمله مواردی است که استخراج آن کم هزینه است و تولید آجر رسی با توجه به آب و هوای گرمسیری کشور بسیار به صرفه است. همچنین قابلیت بازیافت آجرهای رسی آنها را به یکی از مصالح ایده آل در صنعت ساخت و ساز تبدیل کرده است. آجر رسی علاوه بر استفاده های عمرانی استفاده تزئینی نیز دارد و می تواند در نمای داخلی و خارجی، کف حمام، شومینه و .. استفاده شود. آجر نما رسی خود به دو دسته آجر نما رسی معمولی و آجر نما نسوز تقسیم می شود.
2- آجر نما شیلی:
شیل نوعی سنگ است که به راحتی ورقه ورقه می شود و در امتداد سطوح معینی شکسته می شود. از خاک سنگ شیل آجر نما هایی تولید می شود که در عین حال که خصوصیات کیفی سنگ (استحکام، مقاومت در برابر دود و گردوغبار، مقاومت در برابر صدمات) را داراست، حالت سنتی خود را نیز حفظ می کند. اگر مقدار سدیم، پتاسیم، کلریت و دیگر ترکیبات داخل خاک سنگ شیل را تغییر دهیم به رنگ های بسیار متنوعی از آجر نما شیلی دست میابیم که تمام سلیقه ها را پوشش میدهد. آجر نما شیلی به دلیل استحکام و مقاومت بالا در هر اندازه ای تولید می شود و از دیگر مزایای آن می توان به درصد جذب آب پایین و سازگاری خوب آن با محیط زیست اشاره کرد.

حال که اطلاعات کافی از دسته بندی آجرها به دست آوردیم می توانیم به معرفی انواع آجرهای رسی که در نمای ساختمان به کار رفته و کاربرد و محبوبیت زیادی دارند بپردازیم:

- آجر نما رسی معمولی:
از قدیمی ترین نوع آجر است در رنگهای متنوعی چون زرد، گلبهی و قرمز قابل تهیه است واگر دارای روکش لعاب دار باشد در نماهای سنتی زیبایی بی نظیری می آفریند .
مزایای آجر نما رسی:
 • سنگ، با وجود فراوانی و استقامت به راحتی در دسترس قرار نمی گیرد، این مصالح طبیعی، فرم دلخواه را به آسانی به خود نمی گیرد و با صرف هزینه بسیار کلان، قطعات آن یکسان می گردند. در حالی که گل حاصل از خاک رس، منشا تهیه آجر است، و به راحتی شکل دلخواه را به خود گرفته، و محصولی منحصر به فردی ارائه می دهد.
 • سازگاری با شرایط اقلیمی مختلف
 • عایق حرارتی مناسب
 • ماندگاری بالا
 • مقاومت بالا در برابر آتش و طوفان
 • ساخت و حمل و نقل آسان
- آجر نما نسوز:
این آجر ها علاوه بر خاک رس در ترکیب خود دارای عناصری مانند سیلیس هستند که باعث می شود آجر نسوز نما علاوه بر زیبایی و طیف رنگی متنوع دارای مقاومت بالا، ثبات رنگ و نیز تحمل گرمای بسیار زیاد باشد. آجر نسوز به طور کلی به دو نوع معمولی و ویژه تقسیم می شود؛ نوع معمولی آن که در نما کاربرد دارد، و به انواع آجرهای نسوز سیلیسی، آجرهای نسوز قلیایی و آجرهای نسوز آلومینیومی تقسیم بندی می شود.
مزایای آجر نما نسوز
 • مقاوم در برابر فرسایش، گرما و سرما
 • شامل طیفهای رنگی متنوع و زیبا و ثبات رنگ بالا (همرنگ بودن مغز آجر با سطح آجر)
 • سبک و بدون نیاز به اسکوپ و نگهدارنده در هنگام نصب
 • بدون خطر سقوط پس از نصب به دلیل جذب زیادی که با ملات و سیمان دارد
 • امکان ایجاد طرح ها و الگوهای دلخواه به دلیل اندازه آجر نسبت به سایر مصالح
 • جلوگیری از اتلاف انرژِی در فصول مختلف به دلیل اینکه عایق دما است
 • آجر نما نسوز در رنگهای شاموتی، سمیرم، تیره و روشن قابل خریداری است.

نوع دیگری از آجرها که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است آجر رستیک می باشد. آجر رستیک میتواند از جنس شیل یا رسی باشد. برای آشنایی با آجر رستیک در ادامه مقاله همراه ما باشید:

آجر رستیک:

رستیک یا Rustic به معنای طبیعی و بکر می باشد و در معماری به سبکی گفته می شود که در آن انواع مصالح اعم از سنگ ، چوب ، کاهگل ، آجر و غیره با کمترین دخل و تصرف و به گونه ای که بسیار به طبیعت نزدیک باشند مورد استفاده قرار می گیرند. آجر رستیک نوعی از آجر است که سطح آن زبر و ناصاف و دارای خلل و فرج است و لبه های آن حالت نرم و گرد دارند. استفاده از آجر رستیک در نمای داخلی و خارجی تداعی کننده طبیعت است.

استفاده از آجر رستیک به دلیل تنوع رنگ و ابعاد در نمای داخلی ساختمان بسیار پرطرفدار است . طراحان دکوراسیون از آجر رستیک برای تزیئن دیوار شومینه ، دیوار آشپزخانه و یا دیوار پشت تلویزیون استفاده می کنند.

آجر رستیک به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و نیز تنوع رنگ و زیبایی به تنهایی و یا در ترکیب با مصالح دیگری همچون چوب یا کاهگل برای نما خارجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت بهتر است در هنگام اجرا آجر رستیک از پوشش نانو استفاده شود. آجر رستیک در تمامی ابعاد و جنس های آجر از جمله نسوز، شیل و رسی تولید شده و از تنوع بسیار زیادی برخوردار است.

انواع آجر
انواع آجر

:: بتن و فرآورده های بتنی، مصنوعاتی از جنس طبیعت

میلیون ها سال قبل ترکیب سنگ آهک و مایع موجود در سنگهای کناری دیواره های مناطق نفت خیز باعث پدید آمدن ماده ای سخت به نام بتن شد. اما بتن به عنوان ماده ی ساخت دست بشر، پس از کشف سیمان پرتلند، ابداع شد و از آن پس با رفع معایب آن، روز به روز انواع بیشتری پیدا کرد که هریک کاربرد مختلفی دارند. به طور کلی بتن از اختلاط سنگدانه با سیمان و آب به دست می آید و با اضافه کردن افزودنی های روان کننده، کندگیر کننده، زودگیر کننده، حباب ساز و غیره ویژگی ها و کارایی های مختلفی پیدا می کند.از نمونه های استفاده از بتن می توان بناهای تاریخی چون کولوسئوم شهر رم و گنبد پانتئون نام برد و امروزه از بتن در ساخت انواع سازه ها مانند: ساختمان، سد، پل، تونل و حتی در صنعت راه سازی استفاده می شود.

همانند سایر مصالح بتن نیز دارای دسته بندی های مختلفی است اما بر اساس کاربرد می توان دسته بندی زیر را برای بتن در نظر گرفت

فرآورده های بتنی مورد استفاده در کف و نمای ساختمان

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز (Exposed concrete)از انواع بتن پیش ساخته ( یا گاها درجا) می باشد که به دلیل سطح صاف و صیقلی خود در نمای خارجی یا داخلی ساختمان ها کاربرد دارد. بتن اکسپوز هیچ گونه تخلخلی ندارد و همین موضوع باعث می شود که جذب آب در آن صفر باشد. پانل های بتن اکسپوز می تواند در هر ابعادی تولید شود و به محل ساخت و ساز منتقل شود. از بتن اکسپوز برای ساخت پل ها، سدها و استخرها استفاده می شود و به دلیل قیمت مناسب در محوطه سازی و به عنوان کفپوش پارکها، باغ ها، راه ها و پیاده روها مورد استفاده قرار می گیرد. پنل های بتن اکسپوز به صورت مسلح (الیاف دار) برای اجرا به صورت خشک و غیر مسلح ( بدون الیاف) برای اجرا به صورت تر یا با ملات تولید می شوند. پنل های مسلح به دلیل مقاومت بیشتر و تفاوت هایی که در فرآیند تولید دارند قیمت بالاتری دارند.

بتن اکسپوز در نمای داخلی و خارجی ساختمان
استفاده از بتن اکسپوز در نمای خارجی ساختمان انتخابی هوشمندانه و مدرن تلقی می شود. چرا که بتن اکسپوز نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مقاوم است. همچنین همانطور که گفته شد از بتن اکسپوز در نمای داخلی ساختمان نیز استفاده می شود که علاوه بر زیبایی و انتقال حس مدرنیته، چون در شرایط جوی خاصی قرار نمی گیرد نیاز به مقاوم سازی آنچنانی در برابر ضربه و شکست ندارد.
مزایای بتن اکسپوز
 • دوام بالا
 • زیبایی منحصر بفرد
 • مقاومت در برابر سرما و یخبندان
 • بدون محدودیت در ابعاد
 • بدون محدودیت در رنگبندی
بتن اکسپوز
بتن اکسپوز

انواع موزاییک بتنی

با ظهور بتن استفاده از سنگها برای پوشاندن کف محوطه ها محدود شد، چرا که موزاییک های بتنی دارای ویژگی های رقابتی زیادی همچون مقاومت بالا، دوام بالا، تنوع زیاد طرح و رنگ، نصب آسان تر و قیمت پایین تر نسبت به سنگها بودند. کفپوش های بتنی دارای انواع مختلفی هستند که به قرار زیر است :

موزاییک واش بتن ( موزاییک سنگ برجسته )
از ترکیب سنگدانه های رنگین با بتن ، موزاییک واش بتن به وجود می آید. سطح موزاییک ها پس از تولید به روش های مختلف ساب می خورد و همین امر باعث نمایان شدن سنگدانه های رنگی می شود و به همین دلیل به این نوع متریال، موزاییک سنگ برجسته هم گفته می شود. رنگ موزاییک واش بتن به رنگ سنگ های بکار رفته در آن بستگی دارد. برخی رنگ های پر طرفدار واش بتن شامل : قرمز سفید ، مشکی سفید و سفید می باشد.
علاوه بر واش بتن معمولی یا فرچه ای نوع دیگری واش بتن به نام واش بتن آنتیک نیز وجود دارد.در واش بتن آنتیک از سنگ های ریز معدنی استفاده می شود که هم تراکم زیاد سنگدانه ها و هم بافت منسجم طبیعی آنها باعث شیک تر و چشم نواز تر شدن آنها نسبت به نوع معمولی می شود. هر کدام از واش بتن های فرچه ای و آنتیک مزیت های خودشان را دارند، برای مثال در مکان هایی که نیاز به اصطکاک بیشتری باشد و به قولی ماشین خور هم باشد بهتر است از واش بتن معمولی استفاده کنیم.
محصولات واش بتن علاوه بر کفپوش شامل : دور درختی واش بتن، جدول واش بتن، پله واش بتن و آبراه و نیم جوی واش بتن می شود.
موزاییک پلیمری ( موزاییک سمنت پلاست)
موزاییک پلیمری از دسته بتن پلیمری و نیز سنگ های مصنوعی است. در ساختار موزاییک پلیمری، از پلیمرهای روان کننده رزینی استفاده می شود که مقاومت موزاییک پلیمری را نسبت به سایر موزاییک ها چندین برابر می کند. همچنین موزاییک پلیمری دارای نفوذپذیری آب کم، مقاومت در برابر سرما و گرمای زیاد، جذب زیاد به ملات و ثبات رنگ است و در طرح های متنوعی همچون طرح خطیبی ، طرح پارسه ، طرح پازلی و … قابل ارائه است.
استفاده از محصولات بتنی پلیمری فقط به کفپوش محدود نمی شود بلکه می توان از سایر محصولات بتنی پلیمری که در لیست زیر فراهم شده اند بهره برد.
 • انواع دیوارپوش پلیمری
 • انواع جدول بتنی پلیمری
 • نرده بتنی پلیمری
 • آبراه و نیم جوی بتنی پلیمری
 • کف پله بتنی پلیمری
 • دور درختی بتنی پلیمری
کفپوش بتنی پرسی (معروف به کفپوش بتنی)
کفپوش بتنی پرسی که نام دیگر آن کفپوش بتنی پیاده رو است یک قطعه بتنی پیش ساخته با روکش پودر بتن سخت است که مقاومت سایشی بالایی دارد و به همین دلیل به عنوان مناسب ترین نوع کفپوش برای محیط هایی همچون پیاده رو ها و معابر شناخته شده است. کفپوش بتنی پرسی معمولا در ابعاد 10*20 و 20*20 و 40*40 و همچنین رنگ های متعدد و گوناگونی در مارکت به فروش می رسد. علاوه بر کفپوش جداول بتنی پرسی نیز در بازار موجود است که گزینه ای عالی با قیمت مناسب برای محوطه سازی به شمار می روند.
کفپوش بتنی ویبره ای
کفپوش بتنی ویبره ای مانند کفپوش بتنی پرسی است با این تفاوت که قالب گیری و تولید کفپوش بتنی ویبره ای روی میز ویبره انجام می شود و معمولا موزاییک یک لایه است اما در کفپوش بتنی پرسی موزاییک ها دو لایه هستند و توسط دستگاه پرس و تحت فشار، قالب گیری و تولید می شوند.
موزاییک پرسی اتوماتیک ( معروف به موزاییک ساده ایرانی، موزاییک حیاطی و زیر پارکتی)
این نوع موزاییک تماما توسط دستگاه های اتوماتیک ساخته می شود. سطح این موزاییک ها صاف و صیقلی است و در طول تولید 12 بار توسط دستگاه ساب می خورد.مقاومت فشاری و خمشی این موزاییک ها بالاست و در برابر یخ زدگی سطحی نیز مقاومت خوبی از خود نشان میدهند.
کفپوش های بتنی پازلی ویبره ای
کفپوش های بتنی پازلی همان گونه که از اسمشان پیداست مانند پازل در کنار هم قرار می گیرند و یک طرح کامل و جامع به وجود می آورند، اگر بخواهیم از مدل های مختلف کفپوش های بتنی پازلی بگوییم:
کفپوش بتنی طرح آی، طرح پنج ضلعی، طرح طبری، طرح پازل، طرح کنگره، طرح موج و طرح شش ضلعی می توان نام برد.
.
به عنوان مثال کفپوش بتنی پازلی طرح موج برای کنار استخر ها و مکان های کنار دریا ها می توانند بهترین گزینه برای کفپوش آن مکان باشند.
 
انواع موزاییک بتنی

فرآورده های بتنی مورد استفاده در ساخت و ساز و عمران

از این نوع فرآورده ها در ساخت سدها، پل ها، پی ریزی ساختمانها و … استفاده می شود. در ادامه به معرفی انواع آنها می پردازیم:

دال بتنی:
دال بتنی یا اسلب بتنی concrete slab که به آن سنگدال بتنی هم گفته می شود نوعی سقف بتنی است که از بتن و میلگرد ساخته شده و از انواع نازک تر آن برای کف سازی استفاده می شود. به عبارت دیگر می توان گفت دال سازه افقی است که نسبت به طول و عرض خود ضخامت زیادی ندارد و معمولا می تواند فشار بار از دو جهت را تحمل کند. دال بتنی به صورت پیش ساخته یا درجا مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دال بتنی در سقف ساختمان و کانال های آب، عریض سازی معابر، استفاده در سقف طبقات کف سازی در مکان های ترافیکی، پوشش کانال و نهرهای آب در فضای سبز و پیاده روها، سکوی و جایگاه نشیمن، استفاده در پل ها (پریدال) استفاده می شود.
بتن غوطه ای:
از ترکیب 70 درصد بتن و 30 درصد سنگ لاشه مرغوب یا قلوه سنگ به دست می آید و در محوطه سازی جهت پر کردن محل های گودبرداری شده، چاله ها، کانال ها و همچنین هموارسازی پیاده روها و سطوح کاربرد دارد. بتن مگر از دیگر انواع بتن غوطه ای است که از آن برای زیرسازی بتن های دیگر و صاف کردن و تراز کردن سطوح ناهوار استفاده می شود
بتن سازه ای:
نوع خاصی از بتن که قابلیت تحمل بار بالایی دارد و یکی از بخش های اصلی سازه است. اگر مقاومت بتن سازه ای متناسب با نوع سازه نباشد می تواند منجر به فرو ریختن ساختمان شود. مقاومت بتن سازه ای را با مگا پاسکال اندازه گیری می کنند و هرچه مقدار آن بیشتر باشد مقاومت بتن سازه ای بیشتر است
بتن غلتکی:
بتن غلتکی یا RCC از انواع بتن با اسلامپ صفر است که در ساخت سازه های عظیم مانند سد ها کاربرد دارد. مقاومت بالا و هزینه کم بتن غلتکی باعث شده تا کشورهای صنعتی به استفاده از این نوع بتن روی آورند. همچنین با توجه به مضرات زیست محیطی و دوام اندک مشتقات نفتی رویه بتنی RCCP به عنوان جایگزین مناسبی برای آسفالت در نظر گرفته شده است.
بتن خود متراکم:
از جمله بتن های روان و با عملکرد بالاست که به محض ریخته شدن در قالب بدون نیاز به ویبره، به طور یکنواخت تمام فضای قالب را حتی با وجود آرماتور های متعدد پر می کند. مقاومت بالا و عدم ایجاد آلودگی صوتی به علت عدم نیاز به ویبراتور باعث شده که از این بتن خود متراکم در پروژه های شهری و محل های پر رفت و آمد به وفور استفاده شود.
بتن آب بند:
در بتن آب بند، نفوذ پذیری آب به میزان قابل توجهی کاهش یافته است به طوری که از این نوع بتن برای جلوگیری از جریان آب به داخل یا خارج از سازه ها یا در استخرها و حوضچه های بزرگ استفاده می شود. با استفاده از بتن آب بند دیگر نیازی به نصب زمان بر و پیچیده خطوط اتصال و درز و لولا نمیباشد.
دال بتنی - سنگ دال
دال بتنی
بتن غلتکی
بتن غلتکی

:: سنگ، قطعه ای از طبیعت در دل بنا

سنگ ها از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی بشر بوده اند. استفاده از سنگ ها در هزاره های نخست شکل گیری تمدن در سرزمین ایران، چه بعنوان سنگ های ساختمانی و چه سنگ های تزئینی داخل بناها مرسوم بوده است. آثار بجا مانده از مصرف چنین سنگ هایی در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی و بناهای اسلامی تا امروز در سراسر سرزمین ایران پراکنده است. آثار خانه های سنگی متعلق به 7000 سال پیش نشان میدهد که در ساخت این خانه ها از سنگ لاشه به همراه ملات گچ و آهک استفاده شده است.

از جمله ویژگی های سنگ ساختمانی می توان به دوام و مقاومت بسیار بالا، جلاپذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا و پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی اشاره نمود.

اگر چه با ظهور آجر یا حتی سنگ مصنوعی استفاده از سنگها به دلیل سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج با محدودیت مواجه شد ولی از سنگ همچنان در سازه های سنگین و سخت نظیر پل ها، تونل ها، سنگچین ها و همچنین به منظور مقاصد دکوراتیو و پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو استفاده می شود.

طریقه قرارگیری اتم ها درون سنگها در ضربه خواری سنگها بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال برخی سنگها به صورت ورقه ای و در امتداد سطوح معینی می شکنند. در مجموع سنگ ساختمانی باید بدون شیار، رگه، ترک، خلل و فرج، پوسیدگی و لایه سست باشد و حتی المقدور رنگی یکنواخت داشته باشد.

نوعی از سنگ هی طبیعی که بیشتر مصرف تزئینی دارند قلوه سنگ یا سنگ رودخانه است .سنگ های قلوه ای با طیف گسترده ای از رنگ ها، یکی از عناصر سنگی برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی می باشد.موارد استفاده این نوع سنگ ها، در کنار مبلمان شهری،باغچه ها و گلدانها، باکس های گل، آکواریوم، فضای سبز و به خصوص در انجام کارهای هنری قابلیت کاربرد دارد. امروزه استفاده از قلوه سنگی که از رودخانه ها تهیه می شود به دلیل فرسایش و تخریب محیط زیست ممنوع است.

گاهی از قلوه سنگ به شکل واش بتن در اطراف استخرها استفاده می شود. این سنگها در انواع و رنگهای مختلف طبیعی و مدلهای گرد و گوشه دار و شکسته در بسته بندیهای گوناگون و زیبا و با وزنهای متفاوت تولید می گردد و به بازار عرضه می شود.

به طور کلی سنگ طبیعی را که دارای ویژگی های ظاهری مناسب و مقاومت بالا در شرایط جوی نامساعد باشد می توان در ساختمان سازی به کار برد. این سنگ ها به نام های سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می باشند.

انواع سنگ ساختمانی

سنگ لاشه:
سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود به کارمی رود و کاربرد آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگ ها و کف سازی خشن محدود می شود.
سنگ قواره:
سنگی است که از سنگ لاشه به دست می آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های معین می گردد. از سنگ قواره برای دیوارهای باربر، جدول سازی و کف سازی هایی که نیاز به کمی نماسازی دارند، استفاده می شود.
سنگ بادبر (مالون):
سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و به ویژه یک طرف آن شکل صاف به خود می گیرد.
سنگ بادبر را در تونل سازی، پل سازی، جدول سازی، دیوارهای باربر و غیر باربر، سنگفرش و پله استفاده می کنند و یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون به ویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوس های سنگی است که در پل ها، درگاه ها و طاق زیرین دالان های سنگی مورد مصرف قرار می گیرد.
سنگ پلاک (تزئیناتی):
برای نماسازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می شود. برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله (قطعات بزرگ سنگ ) را در کارگاه سنگبری به ضخامت های مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می دهند.
سنگ تزئیناتی ارزان را از تراورتن و سنگ های گران قیمت را از گرانیت و مرمر انتخاب می کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوار پله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و وسایل تزئیناتی نظیر گلدان، شمعدان، جدول و جوی و غیره استفاده می کنند.

سایر سنگهایی که به صورت عمده در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از گرانیت، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک تراورتن، مرمر، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست.

:: مصالح فلزی

پرکاربردترین مصالح فلزی در صنعت ساختمان سازی آهن است. به دلیل عدم جوش پذیری هیچ گاه از آهن به صورت خام استفاده نمی شود بلکه از آلیاژهای آن شامل فولاد و چدن در اسکلت ساختمان، میلگرد، لوله های فاضلاب و رادیاتورها، انواع پروفیل و .... استفاده می شود. پس از آهن پرکاربردترین فلز صنعتی آلومینیوم است که دارای هدایت الکتریکی بالا است و هادی حرارت است و نور و حرارت را از سطح خود به خوبی بازتاب می دهد. در مقایسه با فولاد مراحل تولید آسان تری دارد و در مقابل خوردگی نیز مقاوم تر است. همین خصوصیات باعث شده که با وجود اینکه از فولاد گرانتر است اما به خوبی با محصولات فولادی رقابت می کند.

مس، روی و سرب از دیگر مصالح فلزی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی هستند که از آنها در سیم های برق، گالوانیزه کردن صفحات فولادی و نیز برای آب بندی اتصالات چدنی استفاده می شود.

مزایای سازه های فلزی

سازه های فلزی در مقایسه با سایر سازه ها مزیت های متنوعی دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد : مقاومت زیاد فلز، خواص یکنواخت فلز، دوام فولاد، خواص ارتجاعی فولاد، شکل پذیری فلز، پیوستگی قطعات فلزی، مقاومت متعادل مصالح فلزی، واکنش مناسب در مواجهه با انفجار، شرایط آسان ساخت و نصب، سرعت نصب، تقویت پذیری و امکان مقاوم سازی، هدر رفت کمتر مصالح، وزن کم ساختمان های فولادی، افزایش کیفیت اسکلت سازه، ضریب نیروی لرزه ای کمتر و برگشت پذیر بودن کامل مصالح .

میلگرد
میلگرد

:: شیشه

تامین روشنایی ساختمان ها یکی از موارد مورد توجه خریداران ساختمان و حوزه معماری است. از شیشه برای ساخت درب، پنجره، پارتیشن، عناصر دکوراتیو، شیشه بالکن، شیشه حمام، دودبند شیشه ای، نمای ساختمان و یا حتی به عنوان کفپوش استفاده می شود و شیشه ها انواع مختلفی دارند. قبل از انتخاب شیشه به عنوان عنصر اصلی تامین نور در ساختمان باید از کاربرد آن و میزان نوری که برای فضای مورد نظر کافیست مطمئن شد. جذابیت و زیبایی، وزن سبک، تنوع رنگ و طرح، شفافیت و نصب از دیگر موارد مهم در هنگام خرید و انتخاب شیشه است. گاهی برای زیبایی بیشتر از شیشه در کنار سایر متریال ها نظیر فلزات استفاده می کنند.

مواد اولیه برای تولید شیشه عبارتند از سنگ آهک، سیلیس و کربنات سدیم و برای افزایش مقاومت آن در برابر شرایط اقلیمی مختلف از مواد نظیر اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، منیزیم، سرب، روی و کلسیم استفاده می شود.

شیشه انواع مختلفی دارد که به قرار زیر است :

شیشه دوجداره، شیشه سکوریت (میرال )، شیشه رفلکس، شیشه نسوز (پیرکس)، شیشه خم، شیشه رنگی، شیشه لاکوبل، شیشه جام، شیشه مشجر، شیشه اسپایدری، شیشه سندبلاست، شیشه ساتینا (مات)، شیشه کریستال، شیشه اسپندرال یا چاپ دار، شیشه کنترل کننده انرژی و …

مزایای نمای شیشه ای

 • کاهش بار مرده ساختمان های بلند
 • افزایش سرعت در اجرای نما
 • افزایش حداکثر نور ورودی به ساختمان
 • امکان رویت منظره بیرون ساختمان
 • کاهش آلودگی صوتی در نماهای دوجداره
 • کاهش مصرف انرژی در صورت استفاده از نماهای دوجداره
ساختمان با نمای شیشه
ساختمان با نمای شیشه ای

:: چوب

چوب از جمله عناصری است که در صنعت ساختمان همواره جایگاه ویژه ای داشته است . در گذشته در برخی مناطق خانه های خود را تماما از چوب میساختند . البته هنوز هم در بخشهایی از کشورهای پیشرفته بنا به شرایط اقلیمی و منابع چوب منطقه ، ساخت خانه های چوبی رواج دارد. در کشور عزیزمان ایران از چوب به عنوان کفپوش ، دیوار پوش ، جداکننده فضاهای داخلی و نیز برای قاب بندی و عایق بندی استفاده می شود.

چوب هایی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل چوب درختان سوزنی برگ مانند سرو و کاج و نیز چوب درختان پهن برگ مانند بلوط و راش می باشد . هریک از این نوع چوب ها بنا به خصوصیاتی که دارند برای مصارف مختلف استفاده می شوند. به طور مثال برای ساخت قالب بتن از سوزنی برگان استفاده می شود . همچنین برای ساخت در و پنجره نیز از سوزنی برگان استفاده می شود که با نام کلی نراد شناخته می شوند. از طرفی چوب درختان پهن برگ بیشتر برای مصارف دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد چرا که دارای نقوش و رنگ هایی جذاب هستند و الکل و لاک را بهتر به خود می گیرند.

از انواع چوب های مصنوعی میتوان به فرمیکا روکش ، پارکت یا فرش مصنوعی نام برد.

مزایای چوب

 • جلوگیری از هدر رفت انرژی به عنوان یک عایق
 • جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه های جانبی
 • دارای مقاومت و دوام بالا
 • قابلیت ترمیم پس از خرابی های احتمالی
 • وزن پایین نسبت به سایر مصالح ساختمانی
 • زنگ نزدن چوب در مقایسه با فلزات
نمای چوبی
نمای چوبی

:: قیمت مصالح ساختمانی

قیمت مصالح ساختمانی با توجه به نوع آنها، مراحل تولید و گاهی ابعاد آنها تعیین می شود. همچنین با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و محل ساخت و ساز هزینه های مختلفی برای حمل و نقل مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شود. برخی مصالح هزینه نصب کمتری نسبت به دیگری دارند. همچنین عدم توجه کافی به کیفیت محصول و خرید محصولی بی کیفیت فقط به صرف اینکه محصول موردنظر قیمت پایین تری دارد، می تواند منجر به هزینه های بعدی شامل هزینه ترمیم یا تعویض مصالح شود یا حتی گاهی با انتخاب متریال نامناسب صرفا به دلیل قیمت پایین تر، خریدار می تواند متحمل هزینه های هدر رفت گرمای داخل ساختمان و افزایش مصرف انرژی شود. پس می توانید با در نظر گرفتن تمامی این جوانب به یک برآورد نسبی از هزینه تمام شده خرید مصالح مورد نظر خود برسید.

:: نتیجه گیری مقاله پرکاربرد ترین فرآورده های بتنی و مصالح در بازار صنعت ساختمان

از پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی که روز به روز به طرفداران آن ها اضافه می شود آجر رستیک و نسوز هستند که با رنگهای جذاب خود فضایی پست مدرن را در محوطه داخلی یا خارجی ساختمان ایجاد می کنند. از بتن اکسپوز هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. در ساخت بناهایی که در مناطق سردسیر قرار دارند میتوان برای نمای خارجی و کف سازه از سنگ لاشه ورقه ای استفاده نمود که هم سنگی طبیعی است و هم دچار ترک خوردگی در اثر تغییر دما نمی گردد. کفپوش های بتنی پرسی برای پوشاندن کف حیاط، محوطه یا پیاده روها بسیار مناسبند اما در سال های اخیر شاهد افزایش روزافزون خرید محصولاتی چون واش بتن و موزاییک پلیمری به عنوان کفپوش هایی زیبا و بادوام بوده ایم و خرید محصولاتی چون کفپوش های پرسی به دلیل دوام پایین تر کمتر شده است.


:: برای آگاهی از قیمت های روز انواع فراورده های بتنی، آجر و سنگ می توانید با دپارتمان فروش گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به شماره 02154007 تماس ‏حاصل فرمایید.‏

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

تعداد بازدید: 2581

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند. که می توان به مهم ترین محصولات تولیدی کیان برنا یعنی موزاییک پلیمری، واش بتن، بتن اکسپوز نما، بتن اکسپوز کف، قلوه سنگ، آجر رستیک و دال بتنی پیش ساخته اشاره کرد. 


logo-samandehi
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×