توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

متن کامل

دو نماینده مجلس در گفتگو با تجارت نیوز عنوان کردند:

توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ،‏ 20:00


توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
قرار است دولت برخی از مصالح ساختمانی را ارزان تر از بازار در اختیار سازندگان مسکن ملی قرار دهد، این اقدام دولت چه تبعاتی خواهد داشت و آیا روی قیمت تمام شده مسکن برای متقاضیان تاثیر می گذارد؟

 

به گزارش تجارت نیوز، طرح ساخت 400 هزار واحد در قالب مسکن ملی از شهریور ماه گذشته کلید خورده و حدود شش ماه است مدیران در وزارتخانه راه وشهرسازی وعده افتتاح اولین پروژه های آن را می دهند. وعده ای که هنوز عملی نشده است. البته در آخرین خبرها مهر ماه را برای افتتاح اولین واحد های این پروژه اعلام کرده اند. اما باید دید آیا این وعده عملی می شود یا خیر؟

همچنین طبق گفته وزیر راه وشهرسازی، از 400 هزار واحد این طرح پنج هزار واحد هم اکنون آماده تحویل است. به نظر می رسد این واحدهای آماه تحویل نیز تکمیل شده همان واحدهای نیمه کاره ای است که قرار بود در قالب این طرح به مردم تحویل داده شود.

اما جدیدترین اقدام در حوزه مسکن ، خروج برخی از مصالح ساختمانی از بورس کالا و استفاده آن به قیمت ارزان تر از بازار در طرح مسکن ملی است.

محمد اسلامی، وزیر راه در این خصوص گفت: از رئیس جمهوری دستوری گرفتیم تا فولاد و مصالح ساختمانی و سایر مصالح، به ویژه برای آهن آلات و قیر را خارج از بورس برای پروژه های عمرانی و مسکن دریافت کنیم تا بتوانیم قیمت تمام شده را کنترل کنیم.

حالا سوالی که وجود دارد این است که آیا ارزان شدن مصالح ساختمانی در طرح مسکن ملی موجب ایجاد رانت نمی شود؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی و یک عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس در گفتگو با تجارت نیوز، نتیجه این اقدام دولت را در ایجاد رانت عنوان کردند.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این کار دولت قطعا توزیع رانت است، اگر دولت می خواهد مصالح ارزان در اختیار طرح مسکن ملی قرار دهد باید آن را از بازار خریداری کند و مابه التفاوت آن را یارانه بدهد.

وی افزود: دولت باید این سیاست مداخله در بازار را رها کند که فقط برای رانت خواری خوب است، همچنین این موضوع باید در مجلس مطرح و روشن شود.

جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه وبودجه هم با طغیانی هم نظر است و به عقیده او این کالاها باید در بورس کالا موجود باشند.

وی عنوان کرد: اگر قرار است دولت کمکی کند باید در قالب یارانه تسهیلات یا یارانه خرید مصالح به ازای هر واحد به افرادی که مشمول این طرح می شوند پرداخت کند. خروج این کالاها از بورس می تواند زمینه را برای ایجاد رانت فراهم کند زیرا افرادی که این منابع را می گیرند معلوم نیست آن را در کجا استفاده می کنند.

به گفته قادری، دولت با یک نیت خیر زمینه را برای سوءاستفاده افراد فراهم می کند.

در طرح مسکن ملی ابهاماتی درباره قیمت تمام شده هر واحد وجود دارد، با وجود شیب تند افزایش قیمت مسکن از یک سو و سرعت کند ساخت و تحویل واحد ها از سوی دیگر باید دید قیمت تمام شده هر واحد برای متقاضیان چقدر خواهد شد؟

31 شهریور 1399
تعداد بازدید: 407
سایر اطلاعات

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند.

kianborna's eNamad
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×