معادن سنگ لاشه سهم ۲۵ درصد از کل معادن را دارند

متن کامل

وزارت صنعت :

معادن سنگ لاشه سهم ۲۵ درصد از کل معادن را دارند

16 شهریور ۱۳۹۹ ،‏ ۱۱:۱۴


تهران-ایرنا- سهم سنگ لاشه در مجموع معادن کشور حدود ۲۵ درصد برآورد شده که بالاترین میزان محسوب می شود. همچنین بیش از ۳۰ درصد معادن فعال به این ماده معدنی اختصاص دارد

 

سنگ لاشه، سنگی است که نتوان آنرا بعنوان سنگ تزئینی بکار برد و قابلیت استفاده برای ساخت دیواره ها و استفاده در ساخت پل ها و را داشته باشد. همچنین در کارخانههای سنگ لاشه از سنگ لاشه برای تولید پودر سنگ استفاده می شود.

خبرنگار ایرنا به استناد داده های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت آورده است، کل معادن سنگ لاشه کشور دو هزار و ۵۸۷ معدن ثبت شده که از این رقم یکهزار و ۸۸۱ معدن فعال ، تعداد ۵۸۰ معدن غیرفعال و ۱۲۶ معدن در دست تجهیز قرار دارند.

مجموع معادن سنگ لاشه کشور سهم ۲۴.۶ درصدی از کل را به خود اختصاص داده اند و از مجموع ۶ هزار و یکصد معدن فعال هم سهم بیش از ۳۰ درصدی دارند.

عموم سنگ های ساختمانی که بصورت مالن (سنگ تراشیده و چکش خورده) یا اشکال غیرمنظم برای پی ساختمان، دیوار و پایه پل بکار می روند در ردیف سنگ لاشه قرار دارند و به عبارت دیگر معادن سنگی که سنگ قواره و کوپ نمی دهند، بصورت سنگ لاشه مورد استفاده و بهره برداری سنگ لاشه قرار می گیرند.

برای اغلب سنگ های ساختمانی مقاومت فشاری در حدود ۴۰۰ کیلوگرم کافی است، اما باید میزان مقاومت فشاری سنگ لاشه بیش از این مقدار باشد.

سنگ های پی و دیوار، سنگ های دیواره های سنگی، سنگ های قابل مصرف در راه سازی و از مصارف عمده سنگ لاشه است که هر یک از این سنگ ها دارای مشخصاتی مانند نوع بافت، وزن مخصوص، مقاومت فشاری است.

آمارهای پیشین میزان استخراج سالیانه سنگ لاشه در کشور را ۹۸ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۲۰۲ تن نشان می دهد.

معادن سنگ لاشه تابع نزدیکی به شهر یا محل مصرف و سهولت در استخراج و ضخامت لایه است به نحوی که براحتی بتوان از آن، قطعات مناسب و قابل حمل، استخراج کرد.

همچنین میزان ذخیره سنگ لاشه ۱۲ میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۸۲۲ هزار تن ثبت شده که این میزان احتمالی است.

سنگ لاشه نسبت به سنگ آهک های خالص مقاومت کمتری دارند و به زودی فرسوده می شوند و به هنگام استخراج میزان زیادی سنگ لاشه تولید می شود.

موارد مصرفی این سنگ در صنعت شامل ساخت ظروف سنگی، سرقلیان، حجاری ودیگ سنگی، مصنوعات هنری، مجسمه سازی، یادبودها، پودر سنگ و خرده سنگ پودرسنگ و خرده سنگ برای تولید دی اکسید کربن، پوست کنی برنج، خمیر کاغذ، صابون سازی و صنعت شیشه است.

همچنین سنگ موزائیک، سنگ مصنوعی، مصرف به عنوان پرکننده به عنوان پرکننده در تهیه آسفالت، کود شیمیایی، حشره کشها، رنگ سازی، لاستیک سازی، پلاستیک سازی و سنگ لاشه مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

آمارهای وضعیت اشتغال گویای آن است که نزدیک به ۲۱ هزار نفر نیروی انسانی در معادن و واحدهای تولیدی مربوط به این بخش به شکل مستقیم فعالیت دارند.

سنگ لاشه در صنایع شیمیایی، آرایشی، تولید کاغذ، سنگ فرش و یا سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان، پرکردن بین دیوارها، شفته ریزی، ملات بتن، آسفالت، شن و ماسه مورد مصرف است که در استحکام و دوام سنگ لاشه ساختمان بسیار مؤثر و مفید واقع می شوند.

برآورد شده تعداد ۵۹ صنعت می توانند از این ماده به عنوان ماده اولیه استفاده کنند و در حدود ۱۰ درصد کل میزان لاشه های موجود، مورد مصرف قرار می گیرد و حجم زیادی از سنگ لاشه معادن تراورتن همچنان بلااستفاده باقی میماند که برای رفع این مشکل سنگ لاشه احداث یک کارخانه سیمان در منطقه، مناسب به نظر می رسد.

بررسیها نشان می دهد از مجموع دو هزار و ۵۸۷ معدن سنگ لاشه در کشور دو هزار و ۴۲۳ معدن در اختیار بخش خصوصی، ۱۶۲ معدن عرصه فعالیت تعاونی و دو معدن هم دولتی اداره میشود.

16 شهریور 1399
تعداد بازدید: 436
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: www.irna.ir/news/84028684/

نظرات

کیان برنا تولید کننده سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا نزدیک به دو دهه می باشد که در حوزه تولید سنگ مصنوعی و قطعات بتنی پیش ساخته در سراسر کشور فعالیت می کند. تولید کالای اصیل و با کیفیت، تیم جوان و متخصص، قیمت همیشه رقابتی، فرآیند سفارش گذاری آسان و تحویل مطمئن بار دلیل ماندگاری کیان برنا در این سال ها بوده است. اعتبار و دلگرمی همیشگی ما، همراهی و رضایت مشتریان گرامی مان بوده که این مهم را همواره ارج می نهیم. محصولات کیان برنا تمامی استانداردهای کشور را دارا می باشند و این موضوع با استفاده از دستگاه های اتوماتیک روز، مواد اولیه درجه یک و دقت در فرآیند ساخت محقق شده است. محصولات گروه تولیدی صنعتی کیان برنا به چهار دسته کفپوش بتنی، جدول بتنی، محصولات نما و دیگر محصولات و فرآورده های بتنی پیش ساخته تقسیم می شوند.

kianborna's eNamad
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×